REKLAMA

Gniazdownictwo w województwie świętokrzyskim. Ilu młodych dorosłych zostaje w domu rodzinnym?

Społeczno-demograficzne i kulturowe przemiany zachodzące w Polsce, a często również względy finansowe spowodowały zmianę stylu życia, szczególnie ludzi młodych. Odejście z rodzinnego domu i samodzielne funkcjonowanie ulegają przesunięciu w czasie lub nie następują wcale. Jaka jest skala i struktura gniazdownictwa w Polsce, a jaka w województwie świętokrzyskim?

REKLAMA

REKLAMA

Gniazdownik to osoba w wieku 25–34 lata mieszkająca z rodzicami, nieposiadająca współmałżonka i sama niebędąca rodzicem. Populacja gniazdowników nie obejmuje osób rozwiedzionych oraz wdów/wdowców.

W 2022 r. w Polsce co trzecia osoba w wieku 25-34 lata była gniazdownikiem, tzn. mieszkała z rodzicami i nie założyła własnej rodziny. Zjawisko cechuje duże zróżnicowanie przestrzenne oraz pod względem cech społeczno-demograficznych gniazdowników.

Najwyższy odsetek młodych dorosłych mieszkających z rodzicami odnotowano w województwach cechujących się wysoką stopą bezrobocia, a najmniejszy w dużych aglomeracjach, w których nie ma większych problemów z podjęciem pracy. Okazuje się, że województwo świętokrzyskie wyróżnia się najwyższym wynikiem gniazdowników – 40,8%. Podobnie, wśród miast wojewódzkich, Kielce wychyla się z wynikiem 35,9%.

Według Urzędu Statystycznego w Kielcach, wszystkie gminy w naszym województwie wykazały udział gniazdowników wyższy od średniej krajowej.

Gniazdownikami częściej byli mężczyźni. W populacji osób w wieku 25-34 lata odsetek mężczyzn gniazdowników w kraju wyniósł 40%, a kobiet 25%. W województwie świętokrzyskim natomiast co drugi mężczyzna z tej grupy wieku (50%) oraz blisko co trzecia kobieta (31%) byli gniazdownikami. Dla obu płci był to najwyższy wynik w Polsce.

Spośród świętokrzyskich gniazdowników 6,6% podejmowało aktywność edukacyjną. Wiele osób, pomimo wejścia w wiek dorosły, nie zakładało rodziny i decydowało się na mieszkanie z rodzicami ze względu na sytuację życiową, np. zapewnienie opieki czy pomocy finansowej. Udział gniazdowników z niepełnosprawnościami w ogólnej liczbie gniazdowników w województwie świętokrzyskim wyniósł 7,4% i był najwyższy w kraju.

Informacje graficzne (US Kielce):

Źródło danych US Kielce

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *