REKLAMA

Mieszkańcy Radoszyc upamiętnili 80. rocznicę pacyfikacji miasta [wideo, zdjęcia]

W niedzielę 1 września, mieszkańcy Radoszyc wspominali 80. rocznicę tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w ich mieście. 29 września 1944 roku doszło do napaści niemieckich okupantów, którzy spalili domy i zniszczyli miasto. Potem, oddziały Armii Krajowej wyzwoliły Radoszyce. W celu upamiętnienia tych wydarzeń, odbyło się nabożeństwo, a następnie uroczystość pod pomnikiem.

REKLAMA

Obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00 mszą świętą w Kościele pw. św. Piotra i Pawła. Następnie poczty sztandarowe oraz delegacje wraz z innymi uczestnikami udali się pod pomnik znajdujący się na rynku. Tam wygłoszono przemówienia i złożono wiązanki.

REKLAMA

Wśród przybyłych gości znaleźli się: wiceburmistrz Miasta i Gminy Radoszyce Robert Lisowski, przewodniczący rady gminy Jacek Zaleśny, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Kielcach, dyrektor Gimnazjum w Radoszycach Sławomir Staciwa, przedstawiciele straży pożarnej w Radoszycach, harcerze z 33 Koneckiej Drużyny Harcerskiej „Iskra” oraz zuchy z XVI Koneckiej Gromady Zuchowej „Słoneczne Promyki”.

Po powitaniu i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał zastępca burmistrza Radoszyc Robert Lisowski, który opowiedział o wydarzeniach z przeszłości miasta:

– „2 września 1944 roku, hitlerowski oddział, składający się z sił Wermachtu, żandarmerii, policji, straży granicznej, wjechał na nasze tereny. Naziści rozpoczęli proceder mordu radoszyckiej ludności. Spanikowanym pacyfikacją mieszkańcom na ratunek przybył batalion pułku piechoty pod dowództwem por. Hedy 'Szarego’. Niemcy ponieśli wtedy klęskę. Jednakże następnego dnia, w godzinach porannych, kiedy większość społeczeństwa brała udział w niedzielnej mszy, żandarmeria, w towarzystwie SS-manów, otaczając miasteczko wpędziła wszystkich na rynek. Miała tam nastąpić egzekucja. Od masakry uratował ludność niezwłoczny atak oddziałów partyzanckich Armii Krajowej na Niemców”

W imieniu Agaty Wojtyszek, posłanki na Sejm RP, list odczytała Krystyna Lewandowska, składając hołd partyzantom.

Obchody poprowadził Sławomir Staciwa, dyrektor Szkoły Podstawowej w Górnikach. Na końcu część artystyczną zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *