REKLAMA

Niepodległość to wolność. Końskie uczciły patriotyczne święto [wideo, zdjęcia]

Część oficjalna pod Pomnikiem Wdzięczności przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie uroczysta msza święta w Kolegiacie św. Mikołaja i wspólne śpiewanie hymnu wypełniły obchody  106. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Końskich.

REKLAMA

Mieszkańcy miasta już o godzinie 10:00 zgromadzili się przy Pomniku Wdzięczności. Tam przywitał wszystkich koordynator gminnych uroczystości Święta Niepodległości wiceburmistrz miasta i gminy Krzysztof Jasiński –„Dzień Niepodległości to święto wielkiego patriotyzmu przeżywanego z dumą i radością. To święto, które powinno być wypełnione wielką radością, dobrymi emocjami i pozytywną energią. Dzisiejsze święto Niepodległej Rzeczypospolitej powinno być świętem zgody i pojednania na drodze dążeń o wspólne dobro jakim jest Wolna Ojczyzna. „ – mówił we wstępie włodarz.

Powitano licznie przybyłe delegacje i poczty sztandarowe, a uroczystość cały czas wzbogacała obecna na miejscu orkiestra dęta. Na miejscu pojawili się między innymi: reprezentujący gminę Końskich burmistrz Krzysztof Obratański wraz z zastępcami Marcinem Zielińskim i Krzysztofem Jasińskim, włodarze powiatu koneckiego Grzegorz Piec i członkowie zarządu Wojciech Owczarek oraz Dariusz Banasik, kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z ostatnim żyjącym w Końskich żołnierzem AK Zdzisławem Kowalskim, wojewodę świętokrzyskiego reprezentował dyrektor w Urzędzie Wojewódzkim Michał Cichocki, Kamil Kubicki reprezentował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego jako zastępca dyrektora Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Przybyli też radni gminni i powiatowi, komendanci policji oraz straży pożarnej, przedstawiciele szkół gminnych i powiatowych.

REKLAMA

Artyści związanie z Koneckim Centrum Kultury przygotowani przez Annę Wiaderną zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pn. „Legiony to…”, który zwieńczony został wspólnym śpiewem Legionistów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego.

W trakcie uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Końskich Krzysztof Obratański:

„Dziękując wszystkim za przybycie pod Pomnik Wdzięczności w tym szczególnym dniu chciałbym przypomnieć, że  mamy taką skłonność do rytualizacji świąt, a zwłaszcza kiedy są powtarzalne. Warto się jednak zatrzymać nad tą datą 11 listopada. To wcale nie był dzień oczywisty jako dzień symbolicznego odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dopiero w 1937 roku, na dwa lata przed wybuchem wojny sejm ustanowił to święto, a być może nie zdajemy sobie sprawy, ale od roku 1989 roku znacznie częściej obchodzimy to święto niż w okresie międzywojennym. A Niepodległość dana nam i uzyskana po 123 lata niewoli warta jest świętowania. Warto też zrobić dziś pewien rachunek sumienia by porównać wykorzystanie, zasoby, które Rzeczypospolita uruchomiła samą swoją niepodległością. Czy możemy porównać zdumiewające osiągnięcia Rzeczypospolitej Międzywojennej w jakże innych, trudniejszych warunkach gospodarczych i politycznych z 35 latami dzisiejszej niepodległości. Czy ówczesne słabości, czyli brak podstaw ustrojowych, brak strategicznego osadzenia w niepodległej rzeczywistości ma swój odpowiednik w dzisiejszym stanie bezpieczeństwa, ale i rozedrganiu ustrojowym? Czy spory w okresie międzywojennym usprawiedliwiają to, że i dzisiaj potrafimy bardziej się różnić niż łączyć? Jeżeli jednak w kilkunastu latach pokojowej pracy II Rzeczypospolitej potrafiliśmy tak wiele osiągnąć do dzisiejsze niedociągnięcia muszą być raczej wyzwaniem niż zarzutem. Czy dzisiaj nas nie stać na wielkie zamierzenia? Czy musimy się ograniczyć do tego co małe i na wyciągnięcie ręki? Czy nie ma w nas ducha tych ludzi, którzy ze wszystkich stron świata przyjechali do wolnej Rzeczypospolitej oddając jej swoje siły, talenty i umiejętności. To wyzwanie, które czeka na naszą odpowiedź każdego dnia, a to, że tu jesteście jest  jedną z odpowiedzi: Tak jesteśmy z tą Rzeczypospolitą” 

Ważnym elementem patriotycznego spotkania było ślubowanie strzelców z Jednostki 2026 Końskie, które prowadziła dowódca jednostki Dominika Stefańczyk.

Potem przybyłe i wcześniej już wymienione delegacje złożyły pod Pomnikiem Wdzięczności znicze oraz wieńce. Następnie uformowano szyk do pochodu. Przemarsz do kolegiaty prowadziła Orkiestra Młodzieżowa działająca przy Big Silesian Band w Katowicach, a ostatnie w kolumnie były wozy gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

W Kolegiacie św. Mikołaja wierni wzięli udział w mszy świętej sprawowanej za ojczyznę. Koncelebrowali ją: proboszcz parafii św. Mikołaja ks. Jacek Wieczorek oraz proboszcz parafii Chrystusa Odkupiciela ks. Artur Kowalczyk. Po mszy wszyscy uczestnicy obchodów Święta Niepodległości w Końskich na placu przed kolegiatą odśpiewali hymn Polski, czyli Mazurka Dąbrowskiego.

A o godzinie 16:00 w Koneckim Centrum Kultury mieszkańcy wezmą udział w uroczystej akademii pt.  „Pociąg do Wolności” przygotowanej przez uczniów i nauczycieli Zespołu Placówek Oświatowych z Nieświnia. O tym wydarzeniu przeczytacie u nas w osobnym artykule.

Zdjęcia:

REKLAMA

3 thoughts on “Niepodległość to wolność. Końskie uczciły patriotyczne święto [wideo, zdjęcia]

  1. D pisze:

    A na placu przed kościołem są trzy maszty na flagi niestety na żadnym nie ma flagi Polski-wstyd!!!

  2. konecczanin pisze:

    @D …. i jak ty z tym przeswiadczeniem bedziesz zyl ?
    Pewnie jestes dumny z siebie za tak glebokie przemyslenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *