Podczas trwania Koneckiego Września w Bibliotece Publicznej spotkali się ci, którzy wojnę pamiętają. Czytelnia stała się miejscem wyjątkowych wspomnień.
REKLAMACzęść naszej redakcji w sobotni wieczór uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu kombatantów i mieszkańców naszego miasta ze znanym historykiem Markiem Jedynakiem z kieleckiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – „Prezentuje świetne prelekcje. Już kolejny raz mogliśmy posłuchać kapitalnej lekcji dotyczącej historii Armii Krajowej. Faktów, których nawet sami kombatanci nie mogliby wyciągnąć z archiwów. Ma on tą przewagę, że ma dostęp do materiałów, które były do tej pory utajnione.” – opowiedział nam o wydarzeniu dyrektor biblioteki, Dariusz Kowalczyk.
W tym roku doktor Jedynak opowiadał o losach żołnierzy AK po II wojnie światowej, którzy nie raz zdradzali ojczyznę, wstępowali w szeregi PZPR-u, ale niemal zawsze pamiętali o swoich korzeniach i pomagali innym, którzy przetrwali wojnę. Niemal zawsze czcili oni pamięć tamtych wydarzeń. Przypomniał, że przez pierwsze lata po wojnie, komuniści próbowali wyniszczyć wszystkich wywodzących się z Armii Krajowej. Po prelekcji, kombatanci, którzy przybyli na obchody Koneckiego Września z różnych rejonów kraju usiedli do stołu by wspólnie wspominać i opowiadać o swoim życiu.
REKLAMAWarto odnotować, iż w ich imieniu na ręce dyrektora Kowalczyka pamiątkowy dyplom złożył ppłk Tadeusz Barański „Tatar” w podzięce dla Biblioteki za kształtowanie patriotycznych postaw i zachowanie pamięci o wydarzeniach wojennych wśród młodych ludzi.