Służba zdrowia to temat ważny dla każdej lokalnej społeczności. W gminie Stąporków w ostatnich miesiącach na tym polu zachodzą spore zmiany. Dotyczą one zarówno głównego ośrodka w samym Stąporkowie, jak i jego filii działających w Niekłaniu, Krasnej i Błaszkowie.
REKLAMA–„Doposażyliśmy wspólnie z radnymi ośrodek w nowoczesny aparat ultrasonograficzny, z którego korzystają głównie ginekolodzy, ale nie tylko. Pojawił się też nowy sprzęt do badania tomografii oka. To bardzo dokładne badanie, które może być wykonywane u nas w POZ” – mówi Jarosław Młodawski, burmistrz miasta i gminy Stąporków.
Przy przychodni mieszczącej się przy ul. Słowackiego przeniesiono laboratorium diagnostyczne tak by było bardziej dostępne, zwłaszcza dla osób mających problemy ruchowe. Kolejna zmiana to sprowadzenie firmy, która będzie świadczyć usługi rehabilitacji domowej dla pacjentów z terenu całej gminy.
REKLAMAGmina zainwestowała także w to co najważniejsze by służba zdrowia mogła działać, czyli w kadrę –„Udało się pozyskać nowego pediatrę, świetnego, panią Ścibisz-Gostyńską i teraz pediatria działa przez pięć dni w tygodniu i już wiemy, że przez pierwszy miesiąc dużo małych pacjentów wróciło do naszej przychodni. Mamy nadzieję, że ten trend będzie się utrzymywał” – tłumaczy burmistrz Młodawski.
Stąporkowski POZ wprowadził też opiekę koordynowaną. O co tu chodzi? Lekarz rodzinny po wizycie pacjenta dzięki podpisaniu stosownej umowy z NFZ może konsultować jego wyniki z nefrologiem i dietetykiem. Dzięki temu pacjent nie musi już wybierać się samodzielnie do tych specjalistów, choć czasami oni również zjawią się w Stąporkowie, o czym informować na bieżąco będą publikowane ogłoszenia –„Wiem, że pani dyrektor prowadzi rozmowy z kolejnymi specjalistami tak by ta opieka koordynowana była w jak najszerszym możliwym zakresie” – mówi Młodawski.
Niezmiennie działają filie w Błaszkowie i Krasnej, a do Niekłania ciągle poszukiwany jest lekarz prowadzący –„Nie zmieniamy nic. Ośrodek w Błaszkowie funkcjonuje i tutaj wielkie podziękowania dla mieszkańców, którzy postanowili część funduszu sołeckiego przeznaczyć na remont tego ośrodka. On funkcjonuje teraz dwa dni w tygodniu, podobnie jest w Krasnej. Niestety póki co nie mamy lekarza do ośrodka w Niekłaniu i tutaj pani dyrektor czyni starania by jak najszybciej pojawił się tam lekarz na minimum dwa dni w tygodniu” – mówi Młodawski.
Te wszystkie starania zostały ostatnio docenione aż czterema nagrodami w świętokrzyskim plebiscycie Hipokrates 2024.