Na najbliższej sesji Rady Miasta i Gminy Końskie przegłosowane mają być nowe nazwy ulic w Rogowie i Nieświniu. Jedna z nich budzi pewne kontrowersje.
REKLAMANazwy muszą być zmienione w związku z ustawą z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu. W gminie Końskie zachowało się kilka ulic, których nazwy jednoznacznie kojarzą się z poprzednim ustrojem. Ustawa zaś narzuciła, że w 2017 roku muszą one zostać zmienione. I tak Zespół ds. Nazewnictwa Obiektów działający w Gminie Końskie zaproponował następujące nowe nazwy: ulica 22 Lipca w Nieświniu zmieni się w Górniczą; XXX Lecia PRL-u w Nieśwniu zmieni się w Hutniczą; Gwardii Ludowej w Rogowie zmieni się w Partyzantów, a Kazimierza Czyża w Rogowie zmieni się w ulicę Mikołaja Ślifierza. Po tym jak na te transformacje zgodzą się radni uchwała trafi na biurko Wojewody Świętokrzyskiego. Agata Wojtyszek te zmiany będzie musiała ponownie zweryfikować i albo je zatwierdzić, albo odrzucić.
O ile nowe nazwy w Nieświniu biorą się z dosyć industrialnej historii tej miejscowości, o tyle w Rogowie sytuacja jest ciekawsza. W tej miejscowości ulicę Kazimierza Czyża ma zastąpić ulica Mikołaja Ślifierza. To pochodzący z Rogowa artysta rzeźbiarz, który kształcił się na ASP w Krakowie. Sześć pomników tego twórcy odnaleziono w Skarżysku Kamiennej, kilka w Końskich, są one bardzo charakterystyczne ze względu na zdobienia krzyży. Ślifierz wyrzeźbił także Matkę Boską, która znajduje się w murze przy ulicy Partyzantów w Końskich. Jego prace rozsiane są po całej Polsce, a być może i całej Europie. Jednym z bardziej charakterystycznych dzieł tego twórcy jest pomnik Grobu Rodziny Sykulskich. – „Urodził się w Rogowie, ma rodzinę w Rogowie. To jeden z kamieniarzy, który skończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, on tam mieszkał, jego pomnik są na Cmentarzu Racławickim. Jesteśmy nieprzypadkowo przy Grobie Rodziny Sykulskich, bo w okresie tak zwanym koneckim on go wyrzeźbił. Później przeniósł się do Skarżyska. To jest Grób Rodziny Sykulskich, Matki naszego Błogosławionego Księdza Sykulskiego, a w tym czasie proboszczem w Skarżysku był ksiądz Kazimierz Sykulski i znając dokonania Mikołaja Ślifierza zaproponował mu wykonanie tego nagrobka przy którym teraz stoimy.” – tłumaczy nam Marek Kozerawski, sołtys wsi Rogów.
REKLAMAMikołaj Ślifierz zmarł w 1963 roku w Rabsztynie, a miejsce jego pochówku nie jest znane. Drugą ulicą w Rogowie, której nazwa zostanie zmieniona jest główny trakt w tej miejscowości, czyli ulica Gwardii Ludowej. Ma ona przybrać nazwę Partyzantów. Zdaniem sołtysa Kozerawskiego jest ona niefortunna – choćby ze względu na podobieństwo do ulicy o tej samej nazwie w Końskich, a w obu miejscowościach funkcjonuje ten sam kod pocztowy. Możliwe są więc choćby pomyłki wśród doręczycieli różnych przesyłek. Kozerawski zwraca także uwagę na brak powiązania jakichkolwiek partyzantów z Rogowem i okolicami. – „Ulica Gwardii Ludowej będzie nazywała się ulicą Partyzantów. Jestem często w urzędzie i nikt nie zapytał się co na to mieszkańcy w tym temacie. My chcieliśmy złożyć propozycję by ta ulica nazywała się Kamieniarzy Rogowskich. Z tego względu, że jest dużo pomników wykonanych przez kamieniarzy z Rogowa, które są bardzo ładne i charakterystyczne” – mówi nam sołtys Kozerawski.
Mianem „Kamieniarzy Rogowskich” określa się trzy rodziny – Białeckich, Gutów, Barańskich, a także wspominanego wcześniej Mikołaja Ślifierza.
Zdjęcia:
A jednak zmieniono Kazimierza Czyża na Wesołą