W niedzielę przez niemal cały dzień grupa około dwudziestu wolontariuszy z rejonu koneckiego przechodziła szkolenie z trenerami „Szlachetnej Paczki”. Już za chwilę ruszą oni w teren by szukać potrzebujących rodzin.
REKLAMASzlachetna Paczka to prosta idea – Ci którzy mogą pomagają tym, którzy nie mają zbyt wiele. Osoby prywatne, firmy i instytucje typują rodzinę, której chcą pomóc. Następnie składają paczkę z produktów i towarów, na które rodzina zgłosiła zapotrzebowanie i wysyłają je do jednego z centrów. Brzmi to prosto, ale za wytypowaniem rodzin, a później także dostarczeniem produktów stoi cały tabun wolontariuszy, ludzi związanych z twórcami Szlachetnej Paczki, czyli ze Stowarzyszeniem „Wiosna”. –„Na tym spotkaniu mamy wolontariuszy, którzy muszą przejść obligatoryjne szkolenie, aby móc podjąć działania jako wolontariusz w Stowarzyszeniu Wiosna, w Szlachetnej Paczce. Możemy podzielić to szkolenie na dwie części: pierwsza jest emocjonalna – staramy się oswoić wolontariuszy ze sobą, prezentujemy wartości na podstawie, których działa stowarzyszenie Wiosna. Chodzi o to, że jesteśmy aktywni, dajemy z siebie 100 %, że każdy jest ważny. Na tych trzech filarach opiera się cała praca wolontariuszy. Druga część jest techniczna – pracujemy już na różnego rodzaju formularzach i ankietach, czyli dokumentach, które rodziny, które obejmiemy pomocą będą musiały wypełnić.” -tłumaczy Mariusz Brelski, trener wewnętrzny w Szlachetnej Paczce.
Na ten moment w Rejonie Końskie jest już dwudziestu wolontariuszy. W dużej mierze są to uczniowie i absolwenci koneckiego I Liceum Ogólnokształcącego. To jednak nie musi być ostateczna liczba. – „Mamy nadzieję, że jeszcze może ktoś się zgłosi i będziemy mieli jeszcze więcej osób chętnych do pomocy. Jak najbardziej do końca września można się logować na www.superw.pl i tam cały czas pozyskujemy wolontariuszy.” – opowiedziała nam Natalia Brzozowicz, liderka Rejonu Końskie.
REKLAMANiedzielne szkolenie miało przygotować osoby chcące nieść pomoc innym, ale i pokazać jak trudną pracą może okazać się działanie na rzecz Szlachetnej Paczki. – „Wchodzimy do rodziny, wchodzimy do jej historii, do tych rzeczy, które się zadziały i musimy w jakiś sposób przekazać wolontariuszom tą wiedzę w jaki sposób to zrobić. Czyli, że traktujemy każdą osobę jak nową część, że nie zabieramy ze sobą jakiś uprzedzeń np. że to rodzina biedna, czy taka która nie powinna dostać paczki. Uczymy ich w jaki sposób się zaprezentować i jak pokazać swoje najlepsze cechy.” – mówi Mariusz Brelski, trener w Szlachetnej Paczce.
We wrześniu wciąż można dołączać do grona wolontariuszy. Potem wszyscy zainteresowani działaniem dla Stowarzyszenia Wiosna będą musieli zdać test e-learningowy. Od października wolontariusze Szlachetnej Paczki rozpoczną poszukiwania potrzebujących rodzin. – „Teraz będziemy zaczynali weryfikację rodzin. Są to w tej chwili dwa spotkania. Będziemy poznawać te rodziny, dowiadywać się czegoś o ich życiu, ich potrzebach. Później w grudniu będzie wielki finał. Na razie takim naszym priorytetem jest poznanie tych potrzebujących rodzin.” – mówi Natalia Brzozowicz, liderka wolontariuszy z Końskich.
Szlachetną Paczkę w Rejonie Końskie wspomaga Urząd Miasta i Gminy z wiceburmistrzem Krzysztofem Jasińskim na czele, a także Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Końskich. Bez zaangażowania tych jednostek być może akcja po raz kolejny ominęłaby gminę. W tej drugiej jednostce znajduje się baza wolontariuszy, to tam na finał przyjadą paczki, a budynek przy ulicy Armii Krajowej przekształci się w centrum dowodzenia akcji. Finały Szlachetnej Paczki w 2017 roku tradycyjnie, podobnie jak w latach ubiegłych odbędą się również w Słupi Koneckiej i Radoszycach.
Zdjęcia: