Przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń od miesięcy notowane są na terenie całej Polski. Początkowo zwierzęca choroba dotyczyła tylko wschodniej ściany naszego kraju, ale obecnie przypadki pomoru odnotowywane są nawet na terenie Nadleśnictwa Radom.
REKLAMAWirus ASF lokalizowany jest najczęściej w tkankach padłych lub upolowanych dzików oraz świń hodowlanych. Takie badanie wykonuje się u osobników, co do których jest podejrzenie rozwinięcia się choroby.
REKLAMAASF (łac. Pestis africana suum) to choroba szybko szerząca się pośród świń domowych oraz dzików, ale niegroźna dla ludzi. Sam wirus jest bardzo trudny do zwalczania. Nie ma na niego opracowanej szczepionki. Nie zabija go niska temperatura ani wędzenie czy peklowanie.
Statystycznie wirus ASF jest w stanie przetrwać:
w mrożonym mięsie – około 1000 dni (około 34 m-cy)
w zasolonej słoninie – około 90-120 dni (około 3-4 m-ce)
w mięsie mielonym – około 30 dni (około 1 miesiąc)
w glebie, podłożu po chorych osobnikach, w zakopanych zarażonych sztukach – około 210 dni (około 4 m-ce)
w padłym dziku – latem około 60-90 dni (około 2-3 m-ce) zimną około 120-180 dni (około 4-6 m-ce)
Jedynym konstruktywnym działaniem zapobiegawczym jest wybijanie chorych i zarażonych osobników oraz ich utylizacja przez przedsiębiorstwa do tego wyspecjalizowane.
Bardzo ważne jest lokalizowanie i zgłaszanie przypadków PADŁYCH DZIKÓW.
To właśnie za pośrednictwem padliny może dochodzić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa ASF w skutek żerowania na niej innych zwierząt – nawet psów czy kotów domowych, które resztkami zarażonej tkanki mogą zakazić świnie w gospodarstwach hodowlanych.
Obecny zasięg rozprzestrzeniania się ASF w Polsce jest co raz większy. Jego dynamika jest zobrazowana na załączonej mapie poglądowej oraz prezentowana na bieżąco na stronie Głównego Lekarza Weterynarii:
https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/
W sytuacji napotkania padłego dzika czy to na terenach leśnych czy nie, należy bezzwłocznie powiadomić Powiatowy Inspektorat Weterynarii odpowiedniego dla miejsca. W Końskich PIW znajduje się przy ul. Kieleckiej 5, a dostępny jest pod nr tel.: (41) 372 31 85 w godz. 7: 30 do godz. 15: 30. lub pod jednym z nr. komórkowych podanych na stronie:
http://piwet.konskie.pl/dane-podstawowe
W sytuacji braku możliwości kontaktu z PIW, należy o zdarzeniu powiadomić inne odpowiednie służby.
Informacje jak postępować w takim przypadku dostępne są w na stornie GIW:
https://www.wetgiw.gov.pl/…/postepowanie-w-przypadku-znalez…