W środę (28 listopada) w Szkole Podstawowej w Dziebałtowie odbyła się uroczystość jubileuszowa połączona z obchodami 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
REKLAMA![](https://tkn24.pl/wp-content/uploads/2021/02/DachBud2021.gif)
W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność szkolna, przedstawiciele sołectw z wiosek znajdujących się w obwodzie szkoły oraz emerytowani nauczyciele. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz gminy: wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, Krystyna Milczarek,naczelnik Wydziału Edukacji, Lidia Wiśniewska, radna UMiG Końskie, ksiądz kanonik Wiesław Szymkiewicz oraz reprezentant policji aspirant sztabowy Stanisław Patrzykąt.
REKLAMA![](https://tkn24.pl/wp-content/uploads/2025/01/smart-2025-gif.gif)
![](https://tkn24.pl/wp-content/uploads/2024/09/projekt-dieta-dominika-pakula.png)
Całe przedsięwzięcie zostało oparte na prezentacji multimedialnej zawierającej wspomnienia z kronik szkolnych w kontekście wydarzeń społecznych i politycznych od roku 1918. Uczniowie poznali funkcjonowanie szkoły na przestrzeni wielu lat, a starsi , jak mówili po akademii, ze łzą w oku przypomnieli sobie czasy młodości.
„Do ciekawostek, wymienianych podczas prezentacji, należały „Kartoflanki”, czyli ferie kartoflane, obchody imienin prezydenta Ignacego Mościckiego, rocznica zaślubin Polski z morzem, przerwy w nauce spowodowane ponad 30 stopniowymi mrozami, wzmożoną zachorowalnością na dur brzuszny oraz okupacją niemiecką. Z zainteresowaniem publiczność śledziła fotografie wykonane przed „starą” i „nową” szkołą, podczas ślubowania, zabawy noworocznej czy wycieczek. Na slajdach pojawiły się twarze byłych dyrektorów z gronem pedagogicznym- zbieg okoliczności spowodował, że obaj dyrektorzy Julian i Mirosław nosili nazwisko Domagała”– mówi dyrektor SP w Dziebałtowie Beata Zbróg.
Wypowiedzi prowadzącej Iwony Kasielskiej przeplatane były utworami wokalnymi związanymi z historią naszej ojczyzny. Goście mogli usłyszeć „Urodziłem się w Polsce”, „Rotę”, „Mury”, „Ale to już było”, „Armia Krajowa” oraz wzruszająca piosenka o niepodległości zaśpiewana przez uczennice klasy I A: Gabrysię Ramuś i Amelię Świercz. Nad oprawą muzyczną czuwała Justyna Wierzbicka- Okła, a scenografię przygotowała Ilona Morawska i Wojciech Domagała.
Po części artystycznej dyrektor Beata Zbróg zaprosiła zebranych do obejrzenia kronik i skosztowania słodkich ciast przygotowanych przez Radę Rodziców. Na koniec sfotografowano uczniów i nauczycieli, by za sto lat można było powrócić do tej miłej chwili.
Zdjęcia (archiwum szkoły):