Czasopismo „Wspólnota” opublikowało kolejny ranking. Tym razem eksperci porównują zadłużenie Jednostek Samorządu Terytorialnego z 2014 oraz na koniec 2017 roku. W naszym regionie zadłużenie samorządów głównie spada!
REKLAMANaukowcy współpracujący ze „Wspólnotą” wyliczali zadłużenia procentowo to ich rocznego budżetu. Następnie porównywali zadłużenie jednostki z 2014 i z końca 2017 roku. Na tej podstawie stworzono ranking. Jest on odwrócony, bo na jego szczycie znajdują się najbardziej zadłużone miasta, gminy i powiaty, a na spodzie te mające najmniejszy dług. Przyjrzyjmy się temu jak w rankingu wypadają nasze jednostki.
REKLAMAW województwie świętokrzyskim zadłużenie wzrosło o 5%. Z kolei stolica naszego województwa Kielce przez ostatnie lata zadłużała się najbardziej spośród wszystkich miast wojewódzkich – zadłużenie Kielce wzrosło o przeszło 8%.
Aż o 61% zwiększyło się zadłużenie powiatu gorzowskiego, który jest niechlubnym liderem w klasyfikacji powiatów. Nasz powiat konecki zmniejszył swoje zadłużenie o 2,71% co daje mu 148 miejsce w rankingu na 314 jednostek.
W ostatnich latach aż o 11,5% zmniejszyło się zadłużenie miasta Końskie! Końskie są na 153 pozycji w rankingu na 267 jednostek, czyli są wśród połowy miast powiatowych, które najszybciej zmniejszają swój dług (przypomnijmy, że rankingi są stworzone na zasadzie odwróconej – im niższe miejsce jednostki tym dynamiczniejsze niwelowanie długu).
Świetnie w kategorii „miast innych” wypada Stąporków. Gmina ta w ostatnich latach zmniejszyła swój dług o przeszło 17% i jest na 492 miejscu w rankingu na 592 zbadane tego typu jednostki.
Radoszyce w rankingu sklasyfikowano jeszcze w kategorii gmin wiejskich. Na 1555 takich samorządów gmina Radoszyce uplasowała się na 686 pozycji zmniejszając swoje zadłużenie w ostatnich latach o 6,73%. W Gowarczowie nie zmieniło się nic, bo gmina w ogóle nie jest zadłużona i nie była też w 2014 roku. Fałków znalazł się na 856 miejscu w rankingu zmniejszając swoje zadłużenie o 9,21%. Gmina Smyków na 920 miejscu ze zmniejszeniem zadłużenia o 10,02%. Rekordzistą jest gmina Ruda Maleniecka – zajmuje 1370 miejsce w rankingu, a jej zadłużenie spadło aż o 18,84%.
Słabo wypadła za to Słupia Konecka – 74 miejsce w rankingu i zwiększenie zadłużenia o 7,74%.