Piotr Wypych to niezwykły człowiek. Pracuje jako leśnik w okolicach Przedborza, ukończył Technikum Leśne w Zagnańsku, a jednocześnie jest doktorem nauk humanistycznych. W czwartek w Bibliotece Publicznej w Końskich zorganizowano wernisaż zdjęć i prac graficznych tego artysty.
REKLAMA–„Mamy wyjątkową okazję gościć wyjątkową osobistość. Połączenie artysty i leśnika, połączenie sztuki i natury co widać w tych pracach. Piotr Wypych. Pan Piotr jest obecnie dyrektorem Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, gdzie poświęca się swojej pasji menadżerskiej, ale i artystycznej. […] Nasz sąsiad zza miedzy, bo związany z Piotrkowem i okolicami. Absolwent ASP w Krakowie, z pasji fotografik, grafik, ilustrator książek o tematyce przyrodniczej. Autor znakomitych grafik ptaków, fotografii przyrodniczych, krajobrazowych. Jest ich tak dużo, że zebrał te swoje prace w formie plansz, które sporządził na 20-lecie swojej działalności artystycznej. 20-lecie przypadało pięć lat temu, więc ta dzisiejsza wystawa jest właściwie na 25-lecie” – zapowiadał gościa Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich.
REKLAMATytuł prezentowanej wystawy to „100 [sto] prac z życia foto / grafika”, a dominowały na niej zdjęcia związane z przyrodą. Piotr Wypych na planszach zaprezentował jednak także kilka grafik – choćby tę którą stworzył na potrzeby reklamowe jednego z antybiotyków. Podczas wernisażu autor mówił wiele o swojej twórczości –„Ta wystawa to taki przekrój jakiegoś fragmentu życia. Życia już średnio – jak mówił Broniewski <<Lat 50 to przesąd>> – jest taki wspaniały wiersz. Ani za wcześnie, ani za późno jakiś fragment swojego życia chcę Państwu pokazać. Nie jestem w stanie pokazać Państwu wszystkiego czym się zajmuję… a zajmuję się z jednej strony jako akademik po Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych projektowaniem, bo tam skończyłem grafikę. Pochodze rodziny architektów i projektantów, więc to kreowanie, sztuka projektowa są mi bliskie. Skończyłem projektowanie książki, pięć lat studiowałem fotografię. Już jako leśnik interesowałem się architekturą sakralną – szczególnie tą małą, ale nie tylko, bo też etnografią, antropologią kulturową. To przedmiot moich badań w terenie środkowej Polski. Szczególnie od 25 lat, a może jeszcze parę lat dłużej zajmuje się badaniami małej architektury sakralnej w dolinie Pilicy. […] To co robię jako grafik i fotografik i leśnik w jakiś sposób jest zawarte na tych kilkudziesięciu planszach. Są to jakieś pomysły rozpoczęte, jakieś cykle, czy jakaś szersza działalność systemowa i niesystemowa, systematyczna.”
Wśród sporej grupy koneserów sztuki przybyłych na wernisaż znalazł się także burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. Wystawę będzie można oglądać przez kilka najbliższych tygodni w koneckiej bibliotece.
Zdjęcia:
cyt.: Wśród sporej grupy koneserów sztuki przybyłych na wernisaż znalazł się także burmistrz Końskich …hahahaha… Dobry macie sarkazm 🙂