Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy zaprezentowali we wtorkowy wieczór piękne widowisko patriotyczne pt. „Lekcja historii muzyką pisana”. Oby więcej takich inicjatyw!
REKLAMASpektakl był drugim epizodem cyklu „Muzyka łączy pokolenia” i odbył się w Internacie Ośrodka, który to mieści się naprzeciwko szkolnego budynku. Obok wychowanków SOSW w Baryczy przygotowywał go zespół Korniczanka z jego kierowniczką Małgorzatą Pasek na czele. Reżyserem i twórcą widowiska jest wychowawczyni młodzieży Barbara Jańczak, wspomagali ją technicznie oraz muzycznie, a także poprowadzili całe wydarzenie dwaj inni wychowawcy: Łukasz Stachera oraz Emil Grabarczyk.
Przed spektaklem głos zabrał Jan Słuszniak, powitał on gości i powiedział o celu tego spotkania. –„Niepodległość to coś co nas łączy i łączyło niezależnie od poglądów tych wszystkich, którym nie była obca ojczyzna. Po 123 lata niewoli wreszcie Państwo Polskie odzyskało niepodległość. Marzenia i nadzieje setek Polaków stały się rzeczywistością. Możemy żyć w wolnym kraju. Tradycja niepodległościowa najwspanialej wybrzmiewa w pieśni, która opowiada o polskiej duszy, o tym co prowadziło młodych chłopaków do walki, po co do niej szli i co wtedy myśleli. Myślę, że to niezwykłe, że zwyczaj wspólnego śpiewania buduje i jednoczy różne środowiska, buduje więź i podtrzymuje tradycję.” – mówił we wstępie dyrektor Słuszniak.
REKLAMAPotem po kilka słów do młodzieży i reszty przybyłych skierowali zaproszeni goście. Przemawiali: Sławomir Krzysztofik – przedstawiciel Kuratorium Oświaty, Marian Król – przewodniczący Rady Powiatu w Końskich, Dorota Duda – członkini Zarządu Powiatu Koneckiego oraz Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz Końskich. Wśród gości wypatrzyliśmy także naczelnika oświaty w powiecie Krzysztofa Stacherę, księdza dziekana Andrzeja Zaparta oraz proboszcza parafii Chrystusa Odkupiciela w Końskich ks. Artura Kowalczyka. Wśród gości miał znaleźć się także sam Prezydent Andrzej Duda… a przynajmniej taka wola była samych młodych aktorów. Utworzono nawet specjalne wydarzenie w portalu Facebook i wysłano zaproszenie do jego kancelarii. Niestety ani Prezydent, ani nikt z jego przedstawicieli do Baryczy nie zawitał.
Niech najwyższa władza żałuje, bo my obejrzeliśmy wciągające, patriotyczne widowisko, opatrzone świetną muzyką i grą świateł. Przedstawienie opowiadało o losach Polski pod zaborami, a zakończyło się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Na wielkie słowa pochwały zasługuje gra aktorska oraz śpiew uczniów z Baryczy, ale docenić należy także wielki wkład w cały spektakl zespołu Korniczanka.
Po przedstawieniu odbyła się jeszcze wieczornica. Wszyscy przybyli wzięli udział we wspólnym śpiewaniu patriotycznych pieśni. Na koniec dnia podopieczni ośrodka częstowali własnymi wyrobami, głównie słodkościami wszystkich gości.
Zdjęcia: