REKLAMA

Bedlno pamięta o ludowej tradycji dożynek [zdjęcia, wideo]

W miniony weekend w parafii Bedlno w gminie Końskie zorganizowano uroczyste dożynki parafialne. Miały one miejsce w kościele pw. św. Anny. Podczas dożynek zaprezentowano 8 przepięknych wieńców. 

REKLAMA

Powyższe wideo prezentuje dożynkową procesję, która przeszła przez miejscowość.
Dożynki miały miejsce w minioną niedzielę. Do kościoła przyniesiono 8 wieńców dożynkowych. Były to wieńce zrobione przez mieszkańców następujących miejscowości: Bedlenko, Bedlno, Przybyszowy, Sworzyce, Trzemoszna-Małachów-Radomek z gminy Końskie; Koliszowy z gminy Ruda Maleniecka; Malków i Soczówki z gminy Żarnów w województwie łódzkim.

REKLAMA

Bedlno jest parafią leżącą na granicy dwóch województw, tj. świętokrzyskiego i łódzkiego oraz trzech gmin: Końskie, Ruda Maleniecka i Żarnów. Można więc powiedzieć, że dożynki w tej miejscowości zorganizowano ponad terytorialnymi podziałami. Dziękczynną msze św. sprawował proboszcz parafii – ksiądz Sławomir Matyga. Nie zabrakło pięknych dzieł sztuki, a także uroczystej oprawy. Przed rozpoczęciem mszy św. wieńce zostały uroczyście wprowadzone do kościoła podczas procesji. W uroczystościach dożynkowych nie mogło zabraknąć kół gospodyń wiejskich z terenu naszej gminy. Udział wzięły: KGW Przybyszowy oraz KGW Sworzyce

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz