W czwartek radni Miasta i Gminy Końskie uchwalili budżet na rok 2024. Na tej jednej z ważniejszych sesji w roku było wyjątkowo spokojnie, a budżet zaproponowany przez ekipę burmistrza Obratańskiego został uchwalony niemal jednogłośnie. Zachęcamy do obejrzenia sesji w całości TUTAJ.
REKLAMASesja rozpoczęła się od symbolicznego gestu – harcerze przynieśli Betlejemskie Światełko Pokoju na nadchodzące Boże Narodzenie, a odebrał je burmistrz Krzysztof Obratański. Jedynym, który nie uczestniczył w początku sesji był radny Karol Cygankiewicz, ale potem i on się zjawił w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Później frekwencja zmieniała się, bo niektórzy radni wychodzili, inni wracali.
Na początku Ernest Kruk zwrócił uwagę, że radni nie otrzymują dokumentów związanych z informacją o pracy między sesjami w odpowiednim terminie przed sesją. Kruk stwierdził, że łamie to statut działania rady. Odpowiadał mu przewodniczący Rady Miasta i Gminy Piotr Słoka.
REKLAMAPotem nastąpiła długa, blisko 1,5 godzinna informacja o pracy między sesjami wygłoszona przez burmistrza Krzysztofa Obratańskiego. Następnie zarządzono krótką przerwę od obrad.
Po przerwie uaktywnili się radni. Pytali o sprawy, o których mówił burmistrz Krzysztof Obratański. Radny Ernest Kruk pytał między innymi o to czy na Sielpi poprawiono niedoróbki związane choćby z polem campingowym. Pytał też o budowę mieszkań rządowych SIM SMS. Radny Kruk zwrócił uwagę, na to że kiedy w mieście Końskie wyłącza się lampy to w Sielpi wszystkie się świecą – dlaczego tak jest i kto za to zapłaci?
Odpowiadał Obratański: na budowę bloków właśnie wydano pozwolenie na budowę. Co do oświetlenia w Sielpi to burmistrz zapewnił, że to na prośbę ośrodków, a oświetlenie jest w pełni energooszczędne – mimo to przyznał rację, że raczej w tej miejscowości należy dokonać czasowych wyłączeń oświetlenia poza sezonem. Co do pozostałych prac na Sielpi to burmistrz poinformował, że wykonawcy naliczono karę umowną, a ten zamierza pójść do sądu. Prace w Sielpi niedokończone przejąć ma inny wykonawca.
Pytania zadawali także radni: Piotr Słoka, Barbara Galant, Marek Kozerawski, Lucjan Górecki.
W dalszej części miała miejsce seria głosowań w bieżących sprawach. Radni między innymi udzielili dotacji celowej dla parafii św. Mikołaja na dokonanie prac konserwatorskich i restauratorskich. W tej sprawie mocno w dyskusję wdawał się radny Marek Kozerawski, który wnioskował o szybkie działania w związku z koniecznym remontem zabytków w Starej Kuźnicy. Kozerawski alarmował też, że Wiejski Dom Kultury w Rogowie nie działa tak jak powinien, narzekał na bierność tej instytucji. Natomiast już poo głosowaniu w sprawie dotacji do zabytków sakralnych… radny Marek Kozerawski powiedział, że pod Domem Kultury w Rogowie sprzedaje się narkotyki – został upomniany przez przewodniczącego Słokę, że jeśli ma wiedzę o takim procederze to powinien przekazać to policji. W dalszej części przy okazji uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii radny Kozerawski apelował o działanie przeciw narkomanii w Rogowie, także… przy tamtejszym Wiejskim Domu Kultury.
Po przerwie radni głosowali nad Wieloletnią Prognozą Finansową na lata 2024-2037 gminy Końskie i tutaj aktywna była Ewa Samson, która dopytywała między innymi o planowane zmiany w Budżecie Obywatelskim. Ostatecznie radni jednogłośnie przyjęli Wieloletnią Prognozę Finansową Miasta i Gminy Końskie.
Potem rozpoczęła się najważniejsza dyskusja – o budżecie na rok 2024. Długo mówił o nim burmistrz Krzysztof Obratański. A jaka jest konstrukcja tego budżetu? Poniżej znajdziecie zaokrąglone kwoty:
Dochody budżetu: 205 mln 895 tysięcy złotych
Wydatki budżetu: 208 188 tysięcy złotych (w tym wydatki majątkowe około 48 mln 350 tysięcy złotych)
Deficyt: około 2 mln 200 tysięcy złotych
Trzeba przyznać, że to niski deficyt w porównaniu choćby z poprzednimi latami. Budżet uzyskał też pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. W dyskusji nad budżetem bardzo aktywna była Helena Rozmus – pytała między innymi o parkometry w centrum miasta, uzasadniła też że nie poprze budżetu na 2024, ponieważ nie znalazła się w nim inwestycja polegająca na budowie kilkudziesięciu metrów chodnika od ulicy 3 Maja do ulicy Niepodległości.
Kolejne pytania w sprawie budżetu zadawali między innymi radni Marek Kozerawski i Mariusz Brzozowicz. Ten drugi dosyć trafnie zwrócił uwagę na to, że stadion lekkoatletyczny nie powinien być budowany na wzniesieniach – jako lepszą lokalizację wskazuje ulicę Sportową.
Odpowiadał burmistrz Obratański.
W głosowaniu nad budżetem na 2024 rok aż 19 radnych było za, tylko radna Rozmus wstrzymała się od głosu, a nie uczestniczył w nim radny Ernest Kruk. Warto wspomnieć, że po pierwszym roku trwania obecnej kadencji radni głosowali nad budżetem Końskich na 2020 rok – wtedy 3 radnych było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu Wydaje się więc, że burmistrz Obratański swoją pracą w trakcie tej kadencji, z biegiem czasu zyskiwał przychylność kolejnych radnych.
Pod koniec sesji radni rozmawiali jeszcze o stanie inwestycji przewidzianych do realizacji w obecnym roku oraz o raporcie dotyczącym oświaty. W sprawach różnych pytań było mnóstwo i tutaj najlepiej zajrzeć do zapisu całej sesji – TUTAJ. Z uwagi na czas świąteczny sesji budżetowej towarzyszyło także spotkanie opłatkowe radnych, a na koniec wszyscy złożyli sobie najlepsze życzenia na nadchodzące Boże Narodzenie oraz na Nowy Rok, który będzie dla nich rokiem wyborów samorządowych.
Program sesji:
Przyjęcie porządku obrad
Informacja o pracy między sesjami
Rozpatrzenie projektów uchwał:
a) zmieniająca uchwałę Rady Miejskiej w Końskich w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Końskie na lata 2023-2036,
b) zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Miasta i Gminy Końskie na 2023 r.,
c) w sprawie udzielenia dotacji celowej Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Zwiastowania NMP w Nowym Kazanowie na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, znajdującym się na obszarze gminy Końskie na zadanie pn. „Konserwacja barokowych ołtarzy oraz ambony w kościele p.w. Zwiastowania NMP w Nowym Kazanowie” realizowane w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
d) w sprawie udzielenia dotacji celowej Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Mikołaja w Końskich na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, znajdującym się na obszarze gminy Końskie na zadanie pn. „Remont kościoła św. Mikołaja w Końskich – renowacja witraży z wymianą okien, przebudowa i modernizacja kanalizacji
deszczowej, izolacja pionowa fundamentów” realizowane w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków,
e) w sprawie przyjęcia Programu Opieki nad Zabytkami dla Miasta i Gminy Końskie na lata 2024-2027,
f) w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Końskich na lata 2024-2027,
g) w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości,
h) w sprawie nadania nazwy ulicy położonej w mieście Końskie (obręb 0002) na działkach nr 4995/8, 4995/7, 4995/17 oraz fragmencie działki 4995/12.
6. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta
i Gminy Końskie na lata 2024-2037.
7. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Miasta i Gminy Końskie na
2024 rok:
a) odczytanie opinii właściwych Komisji Rady Miejskiej,
b) odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach o projekcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Miasta i Gminy Końskie na 2024 rok,
c) dyskusja nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Miasta i Gminy Końskie na 2024 rok,
d) głosowanie nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Miasta i Gminy Końskie na 2024 rok.
8. Informacja o realizacji inwestycji przewidzianych do wykonania w roku 2023.
9. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Końskie za rok szkolny 2022/2023.
10.Sprawozdanie za 2022 rok z monitoringu Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Miasta i Gminy Końskie na lata 2015-2022.
11.Informacje, komunikaty, oświadczenia, wolne wnioski, sprawy różne.
Niech ośrodki same zainwestują w oświetlenie,w końskich burmistrz nie pytał się mieszkańców o wyłączanie oświetlenia,tylko je wyłącza.
Po drugie stadion lekkoatletyczny w końskich jest tak potrzebny jak piąte koło u wozu,wydawanie milionów w błoto.
Po trzecie. Deficyt budżetowy,a władza chce przeznaczyć miliony na renowację kościołów.