Za nami sesja budżetowa w mieście i gminie Końskie. Uchwalono podczas niej dwa strategiczne dla gminy dokumenty na zbliżające się miesiące jej funkcjonowania. Mowa o budżecie na rok 2022 oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2022-2023. Konstrukcja budżetu jest nieco skromniejsza niż w ubiegłych latach, ale aż 40% środków, które będą wydatkowane zostanie przeznaczone na inwestycje. Dochody gminy w nowym roku wyniosą około 175 mln złotych, wydatki ponad 205 mln złotych. To liczby mniejsze niż te zakładane w budżecie na 2021 rok, ale wynika to choćby z przekierowania wypłat programu 500+ z gmin do ZUS’u. Całą sesję obejrzeć możecie TUTAJ – tam znajdziecie pełną dyskusję oraz wszystkie głosowania.
REKLAMANa wstępie środowego spotkania radnych porządek obrad uchwalono jednogłośnie. Następnie radny Jan Grot złożył podziękowania na ręce Nadleśniczego Nadleśnictwa Barycz Wojciecha Bomby za to, że Lasy Państwowe przekazały na rzecz jego okręgu działkę pod budowę obiektów społecznych. Mowa o działce w miejscowości Piła.
Potem burmistrz Krzysztof Obratański opowiadał o działaniach podjętych od ostatniej sesji. Przygotowana przez niego informacja dotyczyła całego roku, ale na prośbę radnych przedstawił tylko działania z dwóch ostatnich miesięcy. Burmistrz mówił w dużej mierze o inwestycjach. Samorządowiec zatwierdził protokół odbioru Centrum Kultury. Prace tam są zakończone, a obecnie do budynku przy ulicy Partyzantów przeprowadzany jest Dom Kultury z ulicy Mieszka I.
REKLAMAWłodarz poinformował też o tym, że w drugiej części budynku za chwilę rozpoczną się prace remontowe pod przygotowanie wnętrz dla Szkoły Muzycznej, a na placu przy Centrum Kultury powstaje hala widowiskowa.
Kolejna inwestycja o której wspomniał to przebudowa starej stolarni na potrzeby Muzeum Ziemi Koneckiej. Obecnie budynek jest w pełni rozebrany, a wykonawca zajmuje się placem przed nim, który ma być wielofunkcyjnym parkingiem. Burmistrz mówił też o pracach przy rynku w Końskich, który zaczyna być obecnie utwardzany.
Przeprowadzki trwają też przy Zachodnim Skrzydle Pałacowym, gdzie niebawem powróci Biblioteka Publiczna, czy Urząd Stanu Cywilnego. Burmistrz przyznał też, że jest zawiedziony tempem przebudowy ulic centrum miasta, ale też zauważył, że remont i stworzenie miejsc postojowych to jedyny ratunek dla handlu i usług przy ulicy Piłsudskiego. Jednocześnie Obratański przeprosił przedsiębiorców za utrudnienia związane z prowadzonymi przez nich działalnościami.
Kolejna inwestycja to Przedszkole w Kopaninach, które dobudowano do tamtejszej szkoły. Przedszkole jest już gotowe i powstało w ekspresowym tempie, bo od maja bieżącego roku. W zależności od sytuacji pandemicznej zostanie ono otwarte albo na wiosnę albo od 1 września 2022 roku. Jak informuje Krzysztof Obratański zakończono też prace przy tworzeniu przedszkola w Dziebałtowie. Powstało ono w pomieszczeniach po dawnej sali gimnastycznej.
Po informacji o pracy w czasie między sesjami miał miejsce blok głosowań. Rajcy decydowali między innymi o lokalizacji przystanków komunikacyjnych oraz planie pracy Rady Miejskiej w kolejnym roku. Wszystkie głosowania przeszły przy poparciu większości radnych.
W kolejnym punkcie debatowano nad Wieloletnią Prognozą Finansową gminy Końskie na lata 2022-2023. Została ona przyjęta 16 głosami za, przy jednym wstrzymującym się Barbary Galant i jednym przeciwnym Wiesława Malickiego. Troje radnych z PiS-u było nieobecnych: Helena Rozmus, Ewa Samson i Mariusz Brzozowicz.
Najważniejszym punktem obrad była jednak uchwała budżetowa. Na początku dyskusji o niej przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka odczytał pozytywne opinie poszczególnych komisji rady, następnie jego zastępca Zbigniew Kucharski przedstawił opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, która także była pozytywna. Nam o uchwale opowiadał burmistrz Obratański:
–„Dzisiejszy kształt projektu budżetu i WPF są dowodem na to jak bardzo zmienne są warunki, w których przychodzi nam pracować. Te zmiany są zmianami w przypadku naszych uchwał na lepsze. W stosunku do pierwotnego projektu z dnia 15 listopada w autopoprawce gmina do budżetu wniosła prośbę o zwiększenie limitu dochodów i wydatków i uzupełnienia wykazu zadań inwestycyjnych, dlatego że od tego czasu wydarzyło się dla nas parę rzeczy pozytywnych. […] Łącznie na inwestycje gmina przeznaczy w przyszłym roku prawie 70 mln złotych. To wzrost z 57 mln planowanych pierwotnie o kilkanaście milionów złotych i jest potwierdzeniem tego, że ten budżet będzie prorozwojowy, proinwestycyjny. Zwłaszcza, że zmieniają się proporcje wewnętrzne budżetu. Gmina Końskie przestaje być odpowiedzialna za wypłatę 500+, a więc nasze dochody i wydatki maleją o 20 kilka mln złotych. Więc proporcjonalnie udział wydatków inwestycyjnych do wydatków ogółem nam się znacząco zwiększa, nie mówiąc o tym, że to bardzo poważna suma. Prawie 40% wydatków miasta i gminy Końskie to wydatki inwestycyjne i wydatki majątkowe. Mam nadzieję, że to zmieni w sposób bardzo wyraźny komfort naszego życia, bezpieczeństwo, wygląd, ale też cywilizacyjnie zmieni nasze miasto i gminę” .
A jak wygląda konstrukcja budżetu na 2022 rok?
Zakładane dochody miasta i gminy Końskie: 174 761 163,00 zł,
Zakładane wydatki miasta i gminy Końskie: 205 218 449,00 zł,
Zakładany deficyt budżetu: 30 457 286,00 złotych,
Należy jednak pamiętać, że liczby te będą się zmieniać, choćby przez przyznawane i realizowane dotacje zewnętrze – ze środków rządowych, czy z Unii Europejskiej. Realny deficyt powinien być więc o wiele mniejszy.
Ostatecznie 16 radnych zagłosowało za przyjęciem projektu budżetu na 2022 rok, Wiesław Malicki był przeciw, Barbara Galant wstrzymała się od głosu, a nieobecni byli już wcześniej wymienieni radni.
Na koniec sesji burmistrz Obratański podziękował rajcom za przyjęcie uchwały budżetowej. Spotkanie radnych zakończono noworocznymi życzeniami.
Zdjęcia:
Szanowni mieszkańcy.
Czy pamiętacie co mówił burmistrz Obratański o przenosinach biblioteki? To może małe przypomnienie.
Artykuł TKN24 z dnia 23 wrzesień. Cytuje fragment z tego artykułu:
„W tej chwili już trwa aranżacja regałów pod kątem przenosin i możliwe, że idea, że do końca września biblioteka się tam przeniesie nie zostanie dokładnie zrealizowana, ale na pewno będzie to bliżej przełomu września i października niż późniejszych miesięcy” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.”
Szczuplejszy budżet, szczuplejsze portfele, dobrze że chociaż ceny wysokie i podwyżki.
Dziękujemy Andrzeju, Jarosławie i Mateuszu.
No a jak moze być nie szczuplejszy, skoro radni i Pan burmistrz dostali takie podwyżki, o których inni mogą tylko pomarzyć. Im inflacja niestraszna.