W czwartek o budżecie na 2017 rok decydowali Radni Powiatu Koneckiego. Większość z nich zaakceptowała plan przedstawiony przez Zarząd Powiatu.
REKLAMAPowiat Konecki ma więc osiągnąć w 2017 roku około 87 milionów złotych przychodu. Jego wydatki zaś to 88 milionów, a zatem mamy tu do czynienia z minimalnym 1 milionowym deficytem. W uchwale budżetowej znalazło się szereg zapisów dotyczących inwestycji i przedsięwzięć powiatowych. W czwartek radni mieli opowiedzieć się za tym czy je akceptują, czy może jednak mają coś przeciw. Większość rady głosowała za budżetem. Dwaj wybrańcy ludu – radny Wiesław Skowron oraz radny Marian Gąszcz wstrzymali się od głosu.
Na zakończenie sesji wszystkim, którzy najważniejszą roczną uchwałę ocenili pozytywnie dziękował starosta konecki Bogdan Soboń. –„Wysoka Rado. W imieniu zarządu chciałbym podziękować za uchwalenie budżetu, bo to jest dla nas, całego powiatu i jego mieszkańców rzecz niebagatelna i bardzo ważna.” – mówił Soboń.
REKLAMANastępnie starosta opowiedział nam pokrótce o tym czy jest zadowolony z zapisów w budżecie powiatu na 2017 rok oraz z realizacji tego na rok 2016. W wypowiedzi Bogdan Soboń odnosi się między innymi do termomodernizacji popularnego Mechanika, a także odszkodowania, które powiat musiał wypłacić rodzinie Tarnowskich.
–„Przy dwóch wstrzymujących, reszta za – przyjęliśmy budżet. To blisko 87 milionów złotych. Taką najważniejszą, największa pozycją inwestycyjną jest oczywiście termomodernizacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, czyli Mechanika. Ta inwestycja opiewa na 6,8 miliona złotych. Nie zabraknie także dróg i około drogowych inwestycji. Myślę, że te 2 miliony złotych, które musieliśmy w ostatnim czasie wypłacić rodzinie Tarnowskich za bezumowne korzystanie z Pałacu kiedyś przez Urząd Rejonowy i bardzo krótko przez Starostwo Powiatowe wprowadziło nam małe zamieszanie. Mimo to kondycja powiatu i starostwa jest bardzo dobra. […] Na przełomie roku oddaliśmy te dwie inwestycje związane z termomodernizacjami: starostwa i II LO. Skorzystaliśmy z rozszerzenia jeżeli chodzi o ZSP nr 1. Tam firma nam zbankrutowała, musieliśmy ogłaszać drugi przetarg. On był skuteczny i firma OPEUS się wycofała, a ANNABUD realizuje to zadanie. Mieliśmy ambitne zadanie dotyczące termomodernizacji DPS-u i ZSP nr 3, ale biorąc pod uwagę, że termin rozliczenia jest do końca kwietnia 2017 roku to Zarząd nie mógł podjąć tak ryzykownej decyzji i przy aneksowaniu aneksu mogłoby powstać zagrożenie rozliczenia całości. Chcieliśmy, ale logika, rozsądek i rozwaga wskazały na to by tego wyzwania nie podejmować. Budżet jest w moim przekonaniu ambitny, uszyty na miarę naszych możliwości i z tą inwestycją 7 milionową każe nam wszystkim mieć jakąś odrobinę satysfakcji. Powinien być zrealizowany, powinno się nam wszystko udać.” – opowiedział nam starosta Soboń o planach na przyszły rok.