Nie obyło się bez burzliwych dyskusji podczas absolutoryjnej sesji Rady Powiatu Koneckiego, która odbyła się w czwartek w koneckim starostwie. Ostatecznie jednak starosta Grzegorz Piec otrzymał pewne wotum zaufania, a także absolutorium. Całą sesję obejrzycie TUTAJ.
REKLAMA
Jeszcze przed sesją na sali pojawiła się wolontariuszka z I LO, która wśród osób zgromadzonych zbierała środki na rzecz rehabilitacji Stasia Laurmana z I LO w Końskich. Na początku spotkania tradycyjnie starosta konecki zaprezentował sprawozdanie z pracy pomiędzy sesjami. Tuż po nim o głos poprosił radny Wojciech Owczarek, który zaapelował o przeprowadzenie pilnych prac na drodze powiatowej w Kornicy. Z kolei radna Beata Zbróg poprosiła o przedstawienie wyników konkursów na stanowiska dyrektorów powiatowych placówek oświatowych.
REKLAMARajcom odpowiadali starosta konecki Grzegorz Piec, dyrektor Zarząd Dróg Powiatowych Stanisław Mościński oraz członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa. Dowiedzieliśmy się, że do zmian dyrektorów dojdzie od 1 września w I LO, gdzie Piotra Ciszka zastąpi Marlena Bernacka-Pluta, a w ZSP w Stąporkowie za odchodzącą na emeryturę Hannę Rzepkę na stanowisku dyrektora pojawi się Anna Misiowiec. Odnośnie drogi, o którą apelował radny Owczarek przedstawiciele zarządu nie mieli dobrych wieści.
Jak dowiedzieliśmy się w dalszej części sesji temat jezdni w Kornicy nie jest jednak do końca stracony. Radny Owczarek kontaktował się w przerwie sesji z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i jego przedstawiciel zapewnił go, że samorząd może ubiegać się w ramach Polskiego Ładu także o remont drogi, a nie tylko jej przebudowę. Zarządzający powiatem mają więc do tego tematu jeszcze powrócić.
W dalszej części sesji zajęto się planem robót drogowo-mostowych. Tutaj o poszczególne odcinki pytali między innymi Bogdan Soboń oraz Zbigniew Kowalczyk, a odpowiadać starał się dyrektor Mościński. Potem raport o stanie powiatu za 2022 rok przedstawił sekretarz powiatu Zbigniew Sadorski.
Następnie głos oddano radnym. Beata Zbróg punktowała problemy powiatu tj. szkolnictwo, działalność szpitala i stan dróg. Przewodniczący Kowalczyk zwracał uwagę na coraz gorszą demografię. Odpowiadał starosta Grzegorz Piec.
W tej części doszło też do spięcia na linii Jarosław Staciwa – Beata Zbróg. Fragment ten warto obejrzeć w całości w zapisie wideo sesji, który dostępny jest TUTAJ.
Debatę w pewny momencie zdominowały sprawy szkolnictwa i zmniejszającej się liczby uczniów w szkołach ponadpodstawowych powiatu koneckiego. Wicestarosta Wiesław Skowron o wyjaśnienia w tej sprawie poprosił dyrektorów placówek, a w ich imieniu głos zabrała Beata Salata z II Liceum Ogólnokształcącego.
Kiedy report został już przedstawiony i przedyskutowany doszło do głosowania nad wotum zaufania dla starosty i całego zarządu. 12 radnych było za, 2 przeciw (Król i Soboń), 4 wstrzymało się od głosu (Duda, Kurcbart, Lasota, Zbróg), a 3 było nieobecnych (Pękala, Cichocki, Plech).
Kolejnym punktem było przedstawienie sprawozdania finansowego. Tutaj opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej przeczytała skarbnik powiatu Edyta Drążkiewicz. Następnie głosowano nad absolutorium – 13 radnych było za, 2 przeciw (Soboń, Król), a 3 wstrzymało się od głosu (Duda, Kurcbart, Lasota).
Po głosowaniu o krótkie podsumowanie pracy w ostatnim roku, ale i zbliżającej się ku końcowi kadencji pokusił się przed naszą kamerą starosta Grzegorz Piec –„Najważniejsza sesja w roku i chyba najważniejsza w tej kadencji. W przyszłym roku w kwietniu wyboru, więc będzie już chyba inny zarząd dostawał. Bardzo się cieszę, że rada podjęła decyzję o wotum zaufania, absolutorium. Z tego miejsca chcę podziękować w imieniu zarządu wszystkim radnym, naczelnikom, pracownikom, kierownikom jednostek i starostwa, bo to sukces wielu ludzi. Z uwagi na to, że to 25 lat samorządu to też chciałem z tego miejsca podziękować wszystkim moim poprzednikom, pracownikom, wszystkim którzy przez te 25 lat pracowali na ten powiat, na to jaki teraz jest. Jeżeli porównamy to co było 25 lat temu i jest teraz to jest to przepaść. Co do samej debat przed wotum to zawsze można powiedzieć, że można było zrobić lepiej, więcej, na innych niwach, w innych miejscowościach, ale tak jak wcześniej mówiłem jestem zadowolony z 2022 roku, z całej kadencji, bo udało się dużo zrobić w tym trudnym czasie, bo była i pandemia i wojna na Ukrainie. Ciągle trzeba było podejmować decyzje i to takie, które rzutowały na życie ludzi. Ja jestem zadowolony, myślę że cały zarząd jest zadowolony i… pchamy dalej ten wózek” – mówił nam starosta Piec.
Bardzo ciekawie na sesji było i po najważniejszych głosowaniach. Radni przyglądali się między innymi sprawozdaniu finansowego koneckiego szpitala, a jego dyrektor Anna Gil wygłosiła długie wystąpienie. Dowiedzieliśmy się z niego między innymi o tym, że obecnie w lecznicy pracują funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którzy badają sprawę ewentualnych nieprawidłowości przy prowadzeniu zakupów przez tę jednostkę.
Rajcy zgodzili się także na nadanie Technikum nr 3 w Końskich, czyli Ekonomikowi imienia Władysława Grabskiego. Na koniec zarząd zaprosił wszystkich do udziału w święcie powiatu koneckiego, czyli Kuźnicach Koneckich, które odbędą się już w sobotę 8 lipca.
Zdjęcia:
A jak przystanku na Południowej nie ma tak nie ma tak samo na Sportowej a samorząd z PIS który takie programy jak PKS+ stworzył wstyd Panie Starosto.Pojechać pierwszy kursem pociagiem do Opoczna przy blasku fleszy a głupiego ustawienia przystanku się nie da.
Pani z Dziebałtowa jak wielce zainteresowała się sportem szkolnym w Powiecie a ile lat czekała Pani na salkę u siebie w szkole . Tak brakuje hali sportowej w Powiecie to jest racja ale jest tylko jedno miejsce do wybudowanie .Starosta jest dopiero jedną kadencje gdzie byli poprzednicy spali .Pani guru zarządza gmina prawie 20 lat . Wie pani ile lat czekały dzieci ze S P nr1 mieście na hale sportową a u pani dzieciaki Zaniedbanie zostawili ,niech sobie Pani dopowie.
Witam,
Wybudować halę sportową z prawdziwego zdarzenia w miejscu – po byłym supermarkecie TESCO. Na hali mogliby uczestniczyć uczniowie ze wszystkich szkół ponadpodstawowych. Jeśli by się spotykali tam uczniowie różnych szkół można by było organizować różne turnieje.
Hale wybudować z aby trybuny były po każdej ze stron. Wyposażyć w odpowiednie zaplecze aby można było tam organizować inne imprezy. Jeśli to będzie wspólna hala i jedyna hala będzie jej koszt utrzymania mniejszy. Jeśli będzie ona już wybudowana nie znaczy, że uczniowie będą przyjeżdżać z daleka w ich regionach też podobne działania się podejmują. Jeśli będzie w niej odbywać się wiele imprez czy to sportowych czy koncerty, stanie się rozpoznawalna tak jak i miasto.
Pozdrawiam