Kiedy zachodzi potrzeba szybkiego uzupełnienia funduszy domowych, warto skorzystać z pożyczki online. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów bankowych można ją otrzymać bardzo szybko, nawet już po kilkunastu minutach. W dodatku nie trzeba przedstawiać pożyczkodawcy mnóstwa dokumentów – wystarczy dostęp do internetu, wypełnienie elektronicznego formularza i pozytywna opinia w Biurze Informacji Gospodarczej lub Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki temu nawet w dni wolne od pracy można otrzymać na konto niezbędne fundusze i przeznaczyć je na dowolny cel. Jak instytucje pozabankowe weryfikują klientów?
REKLAMAPożyczka bez weryfikacji konta
REKLAMAPożyczka online bez weryfikacji konta bankowego jest rzadko stosowana przez firmy pozabankowe, jednak jak najbardziej możliwa. Trzeba pamiętać, iż pożyczkodawca musi mieć pewność, że przekazuje fundusze tej samej osobie, która złożyła wniosek. Weryfikacja poprzez konto bankowe jest najprostsza, jednak nie każdy je posiada bądź chce udostępniać jego historię. Wtedy można zastosować alternatywne metody. Jeśli podamy numer swojego telefonu, należy oczekiwać rozmowy weryfikacyjnej, przeprowadzonej przez konsultanta. Oczekiwanie na telefon może jednak jakiś czas potrwać, co stanowić będzie kłopot dla pożyczkobiorców. Odmianą tej metody jest pożyczka na SMS – niezbędne informacje przekazywane są poprzez krótkie wiadomości tekstowe. Poprzez SMS otrzymamy również decyzję w sprawie naszego wniosku – czy został rozpatrzony pozytywnie czy odrzucony.
Weryfikacja przez kuriera
Jeśli nie zależy nam na czasie, można również wykorzystać metodę weryfikacji z pomocą kuriera. Podczas wizyty w naszym domu sprawdzi on zgodność podanych we wniosku danych osobowych z dowodem osobistym. Nie oznacza to jednak, iż od razu dostaniemy gotówkę do ręki – obowiązkiem kuriera jest jedynie zweryfikowanie danych, a nie przekazanie pieniędzy. Dopiero po pozytywnym zweryfikowaniu naszej tożsamości możemy udać się osobiście do wybranej placówki pocztowej i tam odebrać potrzebną nam kwotę. Jest to możliwe z wykorzystaniem tak zwanego czeku GIRO, czyli kodu który otrzymamy poprzez SMS lub w formie wydruku.
Pożyczki bez weryfikacji w rejestrach dłużników
Posiadanie zadłużenia, a co za tym idzie zaistnienie w bazach danych dłużników (BIK, BIG) nie zawsze jest jednoznaczne z odmową udzielenia pożyczki. Niektóre instytucje pozabankowe udzielają pożyczek nawet dla osób zadłużonych, obdarzając ich zaufaniem. Trzeba jednak pamiętać, iż usługa ta ma wyższe oprocentowanie (ze względu na podwyższone ryzyko niespłacania kolejnych rat), również jej przyznanie jest uzależnione od interpretacji wniosku przez pożyczkodawcę. W takich przypadkach warto złożyć wnioski w kilku miejscach – nawet odrzucenie ich w większości instytucji nie oznacza, iż kolejna nie rozpatrzy go pozytywnie.
Weryfikacja klienta – aplikacja
Zdecydowana większość firm pozabankowych stawia jednak na weryfikację klienta poprzez konto bankowe. Rozwój technologiczny, a zwłaszcza coraz powszechniej wykorzystywane telefony komórkowe z systemem Android pozwalają na weryfikację klienta poprzez dedykowane oprogramowanie. Aplikacje takie jak Instantor czy Kontomatik pozwalają na błyskawiczne uwiarygodnienie pożyczkobiorcy i pozytywne rozpatrzenie wniosku. Mimo iż liczba banków, współpracujących z tymi programami regularnie się zwiększa, jeszcze nie wszystkie je stosują. Jeśli aplikacja wyświetla nazwę banku, w którym mamy konto, wystarczy tylko podać login i hasło – weryfikacja zostanie przeprowadzona błyskawicznie. Program sam pobierze dane posiadacza rachunku, a także -w niektórych przypadkach – jego historię konta za okres od sześciu do dwunastu miesięcy. Jeśli nie chcemy ujawniać naszych dochodów ani wpływów na konto, warto wypróbować aplikację KontoConnect. W celach weryfikacji pobiera ona z internetowego konta bankowego jedynie nasze dane
/artykuł sponsorowany/