21 września w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyło się spotkanie z Wojciechem Königsbergiem, autorem najnowszej biografii płk. Jana Piwnika „Ponurego”. Badacz obszernie powiedział o życiu i dokonaniach tej niezwykle ważnej dla naszego regionu postaci.
REKLAMAREKLAMA
Wojciech Königsberg od lat zajmuje się naukowo i popularyzatorsko Janem Piwnikiem. Ma na koncie pięć książek o nim oraz dziesiątki artykułów. Uznawany jest za jednego z najlepszych znawców tej postaci. Należy do Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt” i prowadzi ceniony blog historyczny „Wokół Ponurego”.
Autor opowiadał w Krakowie o swoim nowym dziele pt. „Pułkownik Ponury”.
Königsberg przedstawił kolejne fragmenty biografii swojego bohatera, m.in. jego wiejskie pochodzenie, przedwojenną pracę w Policji Państwowej, udział w kampanii wrześniowej, internowanie na Węgrzech oraz służbę w polskiej armii we Francji i ewakuację do Wielkiej
Brytanii. Ponadto przybliżył nieco mniej znane epizody życia Piwnika: służbę policyjną (w tym w ochronie premiera Walerego Sławka), walkę w wojnie obronnej (w tym wysadzenie mostu na Pilicy) oraz faktyczny brak udziału w walkach we Francji (wbrew częstej takiej opinii w jego biografiach).
Wojciech Königsberg omówił także kontrowersje, jakie wywołało opublikowanie bez wiedzy „Ponurego” informacji o akcji na pińskie więzienie w „Biuletynie Informacyjnym”, co mogło wiązać się z dekonspiracją jej uczestników.
Gość zdradził, że pracuje nad kolejną książką, poświęconą współpracownikom gestapo, którzy uniknęli kary, a po wojnie często przez długie lata współpracowali z UB, SB lub peerelowskim wywiadem zagranicznym. Po spotkaniu do autora ustawiła się kolejka chcących uzyskać dedykację w jego najnowszej książce.
Zdjęcia (Arkadiusz Bąk, Paweł Stachnik):