Kobiety, dzieci, a także wegetarianie często mają problem z niedoborem żelaza. Dlatego ważne jest regularne wykonywanie badania krwi, aby w razie konieczności móc szybko zwiększyć poziom żelaza. Warto zadbać również o jedzenie produktów spożywczych, które są bogate w ten składnik mineralny. Przekonaj się, co jeść, żeby podwyższyć poziom żelaza.
REKLAMAJaka jest różnica między żelazem hemowym a niehemowym?
Warto podkreślić, że żelazo w diecie występuje w dwóch formach – hemowej i niehemowej. Czym różnią się między sobą te rodzaje? Żelazo hemowe pochodzi z produktów odzwierzęcych i jest lepiej przyswajalne przez organizm (ok. 15-35% żelaza jest przyswajane). Natomiast żelazo niehemowe znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego – w tym przypadku przyswajalność wynosi 2-20%. Dlatego osoby na diecie roślinnej powinny zwracać szczególną uwagę na spożywanie większej ilości składników bogatych w żelazo.
REKLAMAJeśli obawiasz się, że spożywasz zbyt małe ilości żelaza, to rozwiązaniem może być catering dietetyczny – dostępny np. na stronie: zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/kielce/. Wtedy dokładnie wiesz, ile żelaza dostarczasz do organizmu, bo wszystkie informacje są dostępne na etykiecie przyklejonej do każdego pudełka.
Produkty bogate w żelazo hemowe
Ze względu na wysoką przyswajalność, to produkty zwierzęce stanowią najlepsze źródło żelaza – hemowego. Dlatego warto do codziennej diety włączyć poniższe produkty:
- czerwone mięso np. wołowinę, jagnięcinę i cielęcinę;
- podroby np. wątróbkę wołową i drobiową;
- drób np. indyka i kurczaka;
- ryby i owoce morza np. ostrygi, małże, sardynki i tuńczyk.
Produkty bogate w żelazo niehemowe
Jeśli jesteś na diecie roślinnej, to masz dwa rozwiązania – suplementować żelazo lub wzbogacić dietę o niehemowe źródła żelaza. Znajdziesz je w wielu produktach spożywczych. Możesz też zamówić catering dietetyczny – jak np. https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/bielsko-biala/, a wtedy nie musisz przejmować się tym, ile w wybranych produktach jest żelaza, bo zrobi to za Ciebie dietetyk. Chcesz wiedzieć, jakie źródła żelaza niehemowe warto wybrać? Zdecyduj się przede wszystkim na:
- rośliny strączkowe np. soczewicę, ciecierzycę, fasolę i groch;
- zboża i pseudozboża np. komosę ryżową, kaszę gryczaną i amarantus;
- orzechy i nasiona np. dynię, sezam, siemię lniane i orzechy nerkowca;
- warzywa liściaste np. szpinak, jarmuż i rukolę;
- suszone owoce np. morele, śliwki i rodzynki.
Co zrobić, żeby wspomóc wchłanianie żelaza?
Szczególnie wegetarianie powinni zwrócić uwagę na to, w jaki sposób mogą naturalnie wspomóc wchłanianie żelaza, aby podnieść jego poziom w organizmie. Dobrym rozwiązaniem jest wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminę C, ponieważ nawet kilkukrotnie zwiększa przyswajalność żelaza niehemowego. Dlatego w Twojej diecie nie może zabraknąć cytrusów, papryki, kiwi czy truskawek. Zadbaj także o regularne spożywanie kwasu mlekowego w postaci ogórków i kapusty kiszonej. To kolejny skuteczny sposób na poprawę wchłaniania żelaza.
artykuł zewnętrzny