Nie od dziś wiadomo, że sen jest niezbędny wszystkim żywym organizmom do prawidłowego funkcjonowania. Problemy ze snem wpływają niekorzystnie na koncentrację, a także wywołują niektóre choroby np. nadciśnienie tętnicze, nowotwory, cukrzycę, nadwagę, otępienie, choroby jelit, zaburzenia neurologiczne, spadek libido, bóle głowy, i wiele wiele innych.
REKLAMACzy długość życia jest powiązana ze snem?
Po przeprowadzeniu badań obserwacyjnych zauważono, że jednostki, które przesypiają maksymalnie 5 godzin w ciągu dnia, a także ludzie śpiący ponad 9 godz na dobę szybciej umierają, aniżeli badani przesypiający prawidłową liczbę czasu, czyli od 6 do 8 godzin. Wniosek jest taki, że samo zdrowe odżywianie ani regularny i sumienny trening nie wystarczą. Do prawidłowego dostarczenia substancji odżywczych organizmowi potrzeby jest odpowiedni relaks podczas snu.
Co to jest cynk?
Cynk, to pierwiastek chemiczny, który należy do mikroelementów i jest niezbędny do prawidłowego działania naszego organizmu. Warto podkreślić, że zapotrzebowanie na cynk jest bardzo małe, bo to zaledwie ok. 15-20 mg, a minimalna ilość to 5 mg na dobę dla osoby dorosłej, jednakże bez niego nie funkcjonuje się prawidłowo. Cynk znajdziemy w strukturze ok. 200 przeróżnych enzymów, dlatego jego niedobór wpłynie negatywnie na wiele procesów i może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia.
To właśnie jest przykład, dlaczego warto zadbać o odpowiednią suplementację ważnych mikroelementów. Cynk, podobnie jak wiele innych substancji odżywczych, po prostu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To właśnie powoduje, że jest on jednym ze składników w preparatach wieloskładnikowych, czyli popularnych multiwitamin. Warto zwrócić uwagę na ich bogatą ofertę w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/Preparaty_wielosk%C5%82adnikowe-k182.html), dzięki czemu każda osoba może znaleźć jeden suplement, zawierający właśnie te mikroelementy, których najbardziej potrzebuje.
Dlaczego niedobór cynku jest niebezpieczny?
Wiele osób nawet nie wie, że nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości cynku. U dzieci i niemowląt może to skutkować spowolnieniem wzrostu, problemami z odpornością, a także wpłynąć na opóźnienie rozwoju psychomotorycznego. U dorosłych można zaobserwować m.in. zaburzenia węchu i smaku, wolne gojenie się ran, obniżenie stężenia testosteronu oraz depresję lub apatię.
Zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych już 17,3% ludzi na świecie ma niedobory cynku. Wpływ na to ma najczęściej źle dobrana dieta, tzw. śmieciowe jedzenie oraz niepotrzebne eliminowanie produktów wynikające z diety np. jedzenie wyłącznie owoców, czyli frutarianizm.
Czy cynk wpływa na zdrowy sen?
Kilka lat temu w Chinach przetestowano mieszkańców Jinan, żeby sprawdzić, jaki jest związek ilości cynku oraz miedzi we krwi, a długością snu w ciągu nocy. Wnioski są zaskakujące badani, którzy przesypiali ok. 7-9 godzin mieli najwyższe stężenie cynku, a ci którzy spędzali w łóżku mniej niż 7 godzin, a także osoby które spały ponad 9 godzin uzyskali dużo mniejsze stężenie tego pierwiastka. Różnice były tak duże, że to nie mógł być przypadek.
W Japonii przeprowadzono testy nad tym w jaki sposób oddziałuje systematyczne dostarczanie organizmowi cynku pochodzącego z naturalnego źródła, czyli z jedzenia. Ponad sto osób codziennie spożywało bogate w cynk produkty, co wpłynęło na szybsze zasypianie i bardziej komfortowy sen. Osobom z drugiej grupy kontrolnej, które nie suplementowały tego pierwiastka, niestety nie udawało się szybko zasnąć, a ich sen nie był aż tak wartościowy.
M.in. dlatego coraz więcej osób decyduje się na odpowiednie suplementy diety, aby pozwolić swojemu organizmowi na prawidłowe funkcjonowanie. Warto jednak pamiętać, aby tego typu produkty, zawsze pochodziły z oficjalnej dystrybucji. Tylko w ten sposób można uniknąć niepożądanych substancji we własnym organizmie, które mogą być zawarte w produktach nieprzebadanych z nieoficjalnych źródeł. Sklep SFD (https://sklep.sfd.pl/) posiada ciekawą oraz bogatą ofertę różnego rodzaju suplementów diety i odżywek, które pozwolą wyrównać nawet największe niedobory wszystkich mikroelementów.
materiał partnera