Uruchomienie żłobka, renowacje kościołów, początek zadania kanalizacyjnego wartego około 27 milionów złotych, renowacje zbiorników, remonty dróg i placów zabaw. W gminie Fałków w 2025 roku dziać będzie się wiele. O szczegółach rozmawialiśmy z jej zarządcą: wójtem Henrykiem Koniecznym.
REKLAMAPrzede wszystkim gmina kontynuować będzie wielomilionowe zadania, które zaplanowano na kilka lat:
–„Przechodzą trzy zadania z tego roku już rozpoczęte jako wieloletnie i one są do dokończenia. To sprawa żłobka dla 16 dzieci w Fałkowie. Termin jego zakończenia jest na koniec lutego, ale chcemy jeszcze to miejsce doposażyć i uruchomić na dzień dziecka. Wartość tego zadania to około 1 miliona złotych bez wyposażenia, a myślę że wyposażenie będzie gdzieś w kwocie 250 tysięcy złotych kosztowało. To na 1 czerwca ruszymy z tym zadaniem. Zadanie, które przeszło na kolejny rok z Polskiego Ładu to zadanie warte 2,5 mln zł związane z budową dróg, chodników, oświetlenia ulicznego. To był projekt z programu popgrowskiego dla miejscowości Skórnice. W tym roku zostały wykonane zadania związane z oświetleniem, drogami, miejscami postojowymi, rekreacją. Natomiast zostają na przyszły rok trzy odcinki chodnika i to ma być zrobione do końca maja […] Wielkość dofinansowania to było 98%, a 2% to środki z budżet gminy. My tam jeszcze dokładamy dodatkowo 50 tysięcy z budżetu i myślę, że to zadanie w przyszłym roku zamkniemy w przewidywanym terminie. Trzecim programem kontynuowanym jest ten związany z rewitalizacją zabytków na terenie gminy. Wartość tych zadań opiewa na kwotę około 1,2 mln złotych. Tu są trzy zadania związane z renowacją zabytków sakralnych – kościół w Fałkowie to 550 tysięcy złotych; kolejne zadania związane są z rewitalizacją kościoła zabytkowego w Czermnie – tam będzie rewitalizacja mauzoleum Jakubowskich, renowacja wyższej wieży na kościele, będzie też renowacja zabytkowych organów i to zadanie jest w trakcie realizacji. Ostatnie zadanie to rewitalizacja zabytkowego cmentarza z okresu I wojny światowej w Fałkowie i wartość tutaj to 250 tysięcy złotych. Tutaj jesteśmy po pierwszych badaniach wykrywaczem metali. Znaleziono trzy krzyże – dwa całe, jeden ułamany oraz zabytkowa tablica pisana cyrylicą w języku rosyjskim. Jest zalecenie konserwatora by zrobić tam badanie georadarem tak by dróżki i ścieżki nie były wykonane na mogiłach. Natomiast w Czermnie kwoty to jeśli chodzi o organy mam wartość ponad 200 tysięcy złotych, a w tym 55 tysięcy złotych z budżetu gminy. Renowacja zabytkowej wieży to też ponad 200 tysięcy złotych i będziemy to realizować w przyszłym roku” – opowiada wójt Henryk Konieczny.
REKLAMANowych projektów też nie zabraknie. To choćby jezdnie. Drogi będą dalej przebudowywane i remontowane, choć kto był w gminie Fałków to wie, że 99% z nich jest w znakomitym stanie –„Tutaj już nie wiele nam zostało żeby bawić się do łez, mówiąc tak humorystycznie. Zostały nam 3-4 odcinki takie po 300-500 metrów i praktycznie wszystkie nasze drogi w gminie będą wykonane. Przewidujemy też dokończenie budowy dróg powiatowych współfinansując z powiatem koneckim. Są tu przewidziane dwa zadania: droga pod wiaduktem w kierunku Sulborowic w miejscowości Starzechowice oraz w miejscowości Pląskowice na wiadukcie. Kiedy je zrobimy zostanie nam jeden odcinek drogi powiatowej, która jest nie zrobiona, ale to dlatego że przewidujemy gigantyczny projekt kanalizacyjny w takich miejscowościach jak Studzieniec, Olszamowice Porąbka, Sułków, Smyków, Gustawów” – opowiada Konieczny.
Zaplanowano też wiele nowych inicjatyw. To choćby wielki projekt kanalizacyjny, który gmina rozbije na kilka lat, remediacje zbiorników wodnych, renowacje placów zabaw:
–„To zadanie kanalizacyjne ma wartość kosztorysu inwestorskiego około 27 mln złotych. Takie zadanie szykujemy i już wniosek będziemy składać do Urzędu Marszałkowskiego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ten Studzieniec to około 7 mln złotych i myślę, że to się uda zrobić w przyszłym roku, a jak się pojawią nowe środki to może i więcej. Chcemy też dokończyć renowację, a właściwie rozbudowę infrastruktury związanej ze stadionem w Fałkowie. W tym roku zrobiliśmy płytę z prawdziwego zdarzenia, nawodnienie tego boiska. Chcemy w przyszłym roku i na to jest zaplanowanych 900 tysięcy złotych zrobić trybunę, ogrodzenia, miejsca postojowe i fotowoltaikę na budynku szatni, bo jednak tam energia jest czerpana. Przewidujemy też termomodernizację trzech budynków za ponad 2,2 mln złotych – widzimy tutaj potrzebę remontów przy okazji i chodzi tu o byłą remizę OSP w Olszamowicach, byłą remizę w Studzieńcu i termomodernizacja budynku UG w Fałkowie. Robić będziemy też drogi rolnicze. W budżecie mamy też zapisaną budowę świetlicy wiejskiej w m. Budy, gdzie kosztorys inwestorski to ponad 900 tysięcy złotych – czekamy tutaj na jakiś program dotacyjny, bo to duży wydatek. Kolejne zadanie to rozbudowa remizy w Czermnie o kolejny garaż, bo mamy tam trzy nowe samochody bojowe i za tym garażem chcemy rozbudować tam część gastronomiczną […] Drodzy moi wspaniali mieszkańcy w budżecie na 2025 roku mamy zapisane też opracowanie dokumentacji technicznej w celu renowacji dwóch zbiorników wodnych, a mianowicie pierwszy to zbiornik w Wąsoszu, a drugi w Fałkowie. One były zapisane już w tym roku, ale tylko ze względu na to nie zostały wykonane, bo trwają prace zmierzające do uwłaszczenia się na tym terenie, bo one jeszcze nie są nasze. Natomiast myślę, że w przyszłym roku zasiedzimy te tereny i będziemy przystępować do renowacji tych zbiorników. Kolejny zapisy i kwota 500 tysięcy złotych to zakup nowych placów zabaw z elementami siłowni. Mamy kilkanaście placów, ale niektóre są zużyte, dotknięte duchem czasu i musimy myśleć o nowych placach zabaw i siłowniach” – wylicza Henryk Konieczny.
Trwają prace związane z opracowaniem nowego planu ogólnego zagospodarowania gminy Fałków – na to zadanie gmina musi wydać blisko 270 tysięcy złotych. W planach jest stworzenie też kolejnego terenu pod budownictwo mieszkaniowe, bo chętnych do wybudowania domu na terenie gminy jest coraz więcej. Fałkowski samorząd zamierza otworzyć także strefę inwestycyjną z terenami dla przedsiębiorców. Planowany budżet na 2025 rok wynosi ponad 30 milionów złotych, a w tym na inwestycje to na ten moment ponad 8 milionów złotych. Budżet będzie deficytowy, ale gmina Fałków nie posiada żadnego zadłużenia, a deficyt pokryty będzie z zabezpieczonych środków. Kondycja finansowa tego samorządu jest dobra na co wskazują wszelkie rankingi – choćby opiniotwórczego czasopisma „Wspólnota”. Radni proponowane plany budżetowe najprawdopodobniej zatwierdzą już 30 grudnia. To na ten dzień w gminie Fałków zaplanowano sesję budżetową.
W planach ma być poszerzenie biurka i lewy zakup działek…
[…] nie zakłada żadnego deficytu. O tym co w ramach tego budżetu będzie realizowane informowaliśmy TUTAJ. Dziś prezentujemy skrót z poniedziałkowej […]