REKLAMA

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Kościół św. Wawrzyńca w Lipie

Kościół św. Wawrzyńca w Lipie to bardzo ważny element samochodowego szlaku architektury drewnianej. Mały, modrzewiowy przybytek zachęca pięknym wnętrzem i jeszcze piękniejszym brzmieniem organów.

REKLAMA

Lipa, mała miejscowość w gminie Ruda Maleniecka w powiecie koneckim, znajduje się nieopodal drogi nr 42 i jest częścią tzw. samochodowego szlaku architektury drewnianej. W jej centrum bowiem znajduje się prawdziwa perełka architektury drewnianej – Kościół św. Wawrzyńca i Katarzyny. W niezmienionej formie stoi do dziś od 1875 roku.

REKLAMA

Zaczątki świątyni sięgają 1129 roku i był to wówczas kościół całkowicie drewniany, z modrzewia. W 1763 r. za zgodą prymasa Władysława Łubieńskiego na miejscu dawnego, powstał nowy. Składa się dwóch części: z murowanej kaplicy św. Rozalii (dawniej Matki Bożej Różańcowej) wystawionej w XVII w. oraz części drewnianej, zbudowanej w wieku XVIII. Z tamtego okresu pochodzi też wyposażenie – obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, w nawach bocznych obrazy św. Jana Nepomucena i św. Walentego, a w kaplicy św. Rozalii dwa ołtarze barokowe z końca XVII w. Msze odbywają się przy grze ciągle sprawnych klasycystycznych organów z 1801 r.

Malutki kościółek  w Lipie to drewniana jednonawowa budowla, o konstrukcji zrębowej, z murowaną kaplicą św. Rozalii,  z dwoma zakrystiami i murowanymi kruchtami. Na zewnątrz stoi tradycyjna dzwonnica, w której biją trzy dzwony: Maria, Katarzyna i Wawrzyniec, sprowadzone w 1948 roku.

REKLAMA

One thought on “Cudze chwalicie, swego nie znacie. Kościół św. Wawrzyńca w Lipie

  1. Cebula pisze:

    Piękny jest i ma swój urok !Pozdrawiam wszystkich z Lipy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *