W środę w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich uczniowie klas pierwszych wzięli udział w prelekcji dotyczącej czadu, zwanego „cichym zabójcą”. Mówiono też o tym jak uchronić się przed jego wpływem na człowieka. Na spotkaniu obecny był przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Końskich, który przekazał młodzieży istotne informacje.
REKLAMA
Szkoła co roku stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom uczniów i aktywnie edukować ich w związku z zagrożeniami występującymi z rozprzestrzenianiem się tlenku węgla w domach i mieszkaniach. Podczas prelekcji do placówki przyjeżdżają przedstawiciele straży pożarnej, służby zdrowia, a także mundurowi – „Dzisiejsze spotkanie dotyczy profilaktyki związanej z zatruciami tlenkiem węgla, tutaj chodzi o czad, tak zwanego „cichego zabójcę”. Są to sprawy związane głównie z profilaktyką i z tym jak zapobiegać, jak przeciwdziałać, z inicjatywą wychodzą też nauczyciele oraz sami uczniowie” – mówi Marcin Pluta pełniący obowiązki dyrektora ZSP II w Końskich.
REKLAMAMłodszy kapitan Michał Bukowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Końskich opowiedział zebranym na sali osobom czym jest czad i jakie zagrożenie stwarza dla zdrowia i życia człowieka. Tlenek węgla zwany czadem to powód wielu interwencji ratowników z PSP Końskie:
„Czad jest bardzo niebezpiecznym gazem, który jest bezbarwny, bezwonny, nazywany jest „cichym zabójcą”. Wydobywa się on z instalacji grzewczych, najczęściej z piecyków gazowych, które znajdują się we wszystkich naszych mieszkaniach. Niestety, jest to tak podstępny zabójca, że my nie wiemy, w którym momencie zaczyna się wydobywać. Najczęściej ofiary są wręcz usypiane, poprzez utratę przytomności” – opowiada młodszy kapitan Michał Bukowski.
Uczniowie ZSP II dowiedzieli się też w jaki sposób mogą ochronić siebie i swoich najbliższych przed tlenkiem węgla – „Musimy dbać o nasze miejsca zamieszkania, przeglądać odpowiednio instalacje przez uprawnione osoby, a także dbać o wentylację, czyli otwierać okna, często wietrzyć. To są takie dwa podstawowe sposoby, która zapobiegają przed tym, żeby to niebezpieczeństwo nas nie dopadło” – dodaje strażak.
Państwowa Straż Pożarna uczestniczy we wszelkiego rodzaju pogadankach nie tylko w szkołach ponadgimnazjalnych, ale również w szkołach podstawowych, a także w przedszkolach.
Zdjęcia:
PIS ‚cichy zabójca’ pracodawców.