W środę w powiecie koneckim odbyła się sesja budżetowa. Radni przyjęli budżet na nadchodzący rok niejednogłośnie. Uchwała zakłada 130 milionów dochodów, 134 mln wydatków i 4 milionowy deficyt.
REKLAMADebatę nad uchwaleniem Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2021-2026 rozpoczęła radna Beata Zbróg.
–„Pierwsza rzecz to rezygnacja z trzech dróg, na które nie uzyskaliśmy dofinansowania. Pan starosta tłumaczył mi już to na poprzedniej sesji, niemniej jednak chciałam wyrazić swoje zaniepokojenie, że tak łatwo w WPF-ie rezygnujemy z tych trzech odcinków dróg. Nawet fakt, że nie uzyskaliśmy dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych nie musi przekreślać naszych starań, ponieważ z tego co widzę te trzy drogi nie są zbyt drogie, a część gmin byłaby zainteresowana współfinansowaniem tej budowy” – mówi Beata Zbróg.
REKLAMA-„Co do Funduszu Dróg Samorządowych – tych trzech rzeczy, które wypadły – ja się z panią zupełnie zgadzam. To, co pani powiedziała będzie zrobione. Te drogi nie są drogie, więc możemy je zrobić pół na pół z gminami, o ile będzie wola gmin. To nie musi się znajdować w WPF-ie, żebyśmy je w przyszłym roku zrobili” – odpowiada Grzegorz Piec.
Radna Beata Zbróg pytała także o Fundusz Inwestycji Lokalnych, a dokładniej o budowę internatu w Baryczy, budynku na potrzeby „Ekonomika” oraz hali sportowej w Końskich. Grzegorz Piec poinformował o złożeniu jak na razie dwóch wniosków do rządowego programu – wymienionego przez radną internatu SOSW Barycz oraz remontu 4. piętra Starostwa Powiatowego, by przenieść tam Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną znajdującą się obecnie przy ulicy Krakowskiej w Końskich.
Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2021-2026 została przyjęta 15 głosami za oraz 6 wstrzymującymi się.
Następnie radni dyskutowali nad projektem budżetu powiatu koneckiego na rok 2021. Zakłada on około 130 milionów złotych planowanych dochodów, ponad 134 miliony zł wydatków oraz niemal 4 miliony 400 tysięcy złotych deficytu.
W rozmowie z nami starosta konecki przedstawił najważniejsze inwestycje, które były w nim zawarte -„Z Funduszu Dróg Samorządowych zgłosiliśmy 16 odcinków dróg, mam nadzieję, że jak najwięcej z tych zgłoszonych przejdzie i dostaniemy wsparcie. Kolejna sprawa to termomodernizacja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 – „Ekonomika”, złożyliśmy do Funduszu Inicjatyw Lokalnych wnioski m. in. kolejny raz o internat w Baryczy i o przebudowę 4. piętra starostwa, żeby przenieść tutaj Pracownię Psychologiczno-Pedagogiczną. Mam nadzieję, że te wnioski przejdą, byłoby to bardzo widoczne. Poza tym otwieramy się na każde nowe inwestycje – jeżeli będzie współpraca między nami, a włodarzami gmin nie jest wykluczone, że będziemy dokładać kolejne odcinki dróg. Ewentualnie te odcinki, które wypadną z FDS, bo trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie drogi przejdą, wtedy możemy to robić partycypując z gminami 50/50″ – mówi nam Grzegorz Piec.
Podczas debaty nad budżetem także mówiono o drogach. Pytania dotyczyły kwestii technicznych m. in. odnośnie wielokrotnie poruszanego już tematu projektu modernizacji jezdni na odcinku Końskie – Wąsosz, padło także zapytanie dlaczego nie wszystkie wnioski złożone do FDS nie zostały przyjęte. Starosta zapewnił jednak, że chodziło tu o ograniczone środki w rządowym programie, a nie błędy formalne wniosków.
Finalnie budżet przyjęty został stosunkiem głosów 14 za przy 6 wstrzymujących się, jedna osoba była nieobecna podczas głosowania.
Podczas sesji radni przegłosowali także zmiany w statucie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich, przyjęli raport z wykonania „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Koneckiego na lata 2018-2021 z perspektywą do 2025 r.” za lata 2018-2019 i ustalili wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających. Ponadto zatwierdzono plan kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Końskich na 2021 rok, uchwalono plan pracy Rady Powiatu i zatwierdzono plan pracy komisji w nadchodzącym roku. Przedstawione zostało także sprawozdanie z realizacji rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Końskich w 2020 roku.