REKLAMA

Czy inwestycja w pompę ciepła jest dobrą decyzją?

Wielu właścicieli domów zastanawia się nad montażem pompy ciepła. Na rzecz tych nowoczesnych urządzeń nierzadko demontowane są stare kotły grzewcze. Czy inwestowanie w zakup i montaż pompy ciepła to dobra decyzja?

REKLAMA

Po co montować pompę ciepła?

Urządzenie zwane pompą ciepła służy głównie do ogrzewania budynku. Montuje się ją w tym samym celu, w jakim dom wyposażony jest w kocioł węglowy, piec gazowy czy każde inne źródło ciepła. Różnica polega jednak na tym, że tradycyjne urządzenia grzewcze produkują ciepło dzięki spalaniu — w zależności od rodzaju instalacji do czynienia mamy ze spalaniem gazu, węgla, oleju opałowego, drewna kominkowego itp. Pompa ciepła energię grzewczą uzyskuje z ciepła, które pobiera z odnawialnych źródeł naturalnych. Źródłami ciepła są powietrze, woda lub grunt. Ze względu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pompa ciepła uznawana jest za ekologiczny sposób ogrzewania. Jej działanie nie generuje też żadnego dymu ani popiołu, co również ma znaczenie proekologiczne. 

REKLAMA

Co oprócz ogrzewania domu?

Ogrzewanie budynku to główne zadanie pompy ciepła, ale nie jedyne. Jej działanie umożliwia też uzyskanie wielu innych korzyści. Oto niektóre z nich:

Chłodzenie budynku

Pompy ciepła mogą służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia wnętrz budynków. Tak zwane chłodzenie pasywne przydaje się poza sezonem grzewczym, latem, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury powietrza. Jeżeli pompa posiada moduł chłodzenia pasywnego, może być to tania alternatywa dla klimatyzacji. Efekt chłodzenia może zintensyfikować rekuperacja. Duet rekuperator plus gruntowny wymiennik ciepła potrafi nawet o kilka stopni obniżyć temperaturę powietrza wprowadzanego do wnętrza domu.

Produkcja ciepłej wody użytkowej

Ciepła woda niezbędna jest w większości gospodarstw domowych. Zasobnik ciepłej wody użytkowej w pompie ciepła pozwala na produkowanie c.w.u. po bardzo niskich kosztach. Wodę wykorzystać można do celów gospodarczych i sanitarnych. W zasobnik c.w.u. najczęściej wyposażone są dobre, gruntowe pompy ciepła. Korzyści podgrzewania wody pompą ciepła są spore, najlepsze urządzenia przynoszą na tym polu oszczędności na rachunkach za ciepłą wodę rzędu nawet 30% w skali roku w porównaniu z klasycznymi bojlerami. 

Niezależność i samowystarczalność

Ci, których w ostatnich latach dotknęła podwyżka cen gazu, doskonale wiedzą, jak bardzo drogie potrafi być ogrzewanie i jak bardzo niepewne są prognozy co do kształtowania się cen w przyszłości. Fakt, że pompa ciepła dosłownie produkuje darmową energię grzewczą, stanowi w tej sytuacji ogromny plus. Oczywiście, do pracy urządzenia niezbędne jest zasilanie prądem. Ten jednak można uzyskać w równie ekologiczny i bezkosztowy sposób dzięki panelom fotowoltaicznym. Takie połączenie nowoczesnych instalacji pozwala na samowystarczalność budynku pod względem jego zapotrzebowania na energię elektryczną i grzewczą. Choć ze względu na panele fotowoltaiczne koszt całej inwestycji wówczas wzrasta, szybko się on zwraca, a dodatkowo wciąż istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w ramach programów Czyste Powietrze, Mój Prąd czy nawet w ramach zwykłej ulgi termomodernizacyjnej. 

Montaż pompy ciepła z pewnością może być dobrą decyzją. Aby działała ona efektywnie trzeba dopasować jej parametry do wymagań domu, który ma być ogrzewany. Zanim więc zdecydujesz się na zakup urządzenia, skonsultuj się z ekspertami takimi jak instalcentrum.com.pl, którzy pomogą w doborze najlepszej pompy ciepła dla Twojego budynku, przeprowadzą niezbędne ekspertyzy, a nawet pomogą w uzyskaniu dofinansowania.

artykuł zewnętrzny

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *