REKLAMA

Czy warto zdecydować się na projekt domu drewnianego?

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w pierwszej połowie 2023 roku w Polsce oddano do użytku 54 396 budynków, z czego ponad 53 tys. to obiekty jednorodzinne. 709 realizacji stanowiły konstrukcje drewniane o średniej powierzchni ponad 100 mkw. Liczba inwestorów, którzy decydują się na domy wykonane z tego materiału, rośnie od lat, ale trudno stwierdzić, że cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Czy zatem warto się na nie zdecydować?

REKLAMA

Wady i zalety domów drewnianych

Takie obiekty mogą Ci się kojarzyć głównie z górami, małymi miejscowościami i domkami letniskowymi. Niemniej, nawet zwolennicy nowoczesnych konstrukcji znajdą projekt odpowiadający ich potrzebom i oczekiwaniom. Jedną z największych zalet takich budynków jest krótki czas realizacji inwestycji. Możliwe, że dom będzie wybudowany już po kilku miesiącach – kilka razy szybciej niż murowany. Dzięki lżejszym fundamentom realizacja takiej inwestycji powinna być tańsza niż w przypadku standardowej technologii i podobnego metrażu. Takie obiekty zapewniają samoregulację wilgotności, dobry obieg powietrza oraz odpowiednią termoizolację. Dom powinien długo trzymać ciepło nawet przy wyłączonych kaloryferach, ale akurat co do tego opinie są podzielone. Zależy to m.in. od tego, z jakich materiałów wykonano dom i czy zrobiono to profesjonalnie.

REKLAMA

A jakie są wady takich obiektów? Jeśli projekt zostanie zrealizowane z użyciem nieodpowiedniego drewna, źle dobranych materiałów lub niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej, szybko mogą pojawić się usterki. Domy drewniane stawiają również ograniczenia pod względem wysokości pomieszczeń. Technika jest mało znana, mogą pojawiać się problemy z dostępnością materiałów. Nie ma też tak dużego wyboru specjalistów jak w przypadku tradycyjnych obiektów.

Drewniany dom – jakie masz możliwości?

W przypadku projektów konstrukcji murowanych masz ogromny wybór, a jak to wygląda, jeśli chcesz postawić na drewniany obiekt? Jest ich mniej, ale i tak masz w czym wybierać. Zerknij na stronę pracowni Domowe Klimaty (https://www.domoweklimaty.pl/).

Jedną z propozycji jest projekt Czarna, który zapewnia ponad 96 mkw. powierzchni użytkowej. Może to być domek letniskowy, jak i całoroczny. Dzięki kompaktowym rozmiarom i prostemu obrysowi koszty realizacji powinny być stosunkowo małe. Na parterze zaplanowano salon z tarasem. W projekcie znalazło się również miejsce na pralnię lub składzik. Na poddaszu znajdują się dwa pokoje, garderoba i łazienka.

Inną ciekawą propozycją jest projekt Przygoda, o powierzchni użytkowej ponad 77 mkw. Również może być domkiem letniskowym lub całorocznym. Na parterze znajdują się kuchnia z aneksem, sypialnia, zaplecze gospodarcze i łazienka. Niesamowity efekt daje przeszklona ściana. Do tego różnicę robi zadaszony taras. Więcej projektów drewnianych domów możesz zobaczyć tutaj – https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-drewnianych/. Oceń, czy któryś sprosta Twoim oczekiwaniom. 

Artykuł sponsorowany 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *