REKLAMA

’Dar wolności’ upamiętniono w kolegiacie św. Mikołaja [zdjęcia]

Z inicjatywy koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w ostatnią niedzielę w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich, odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. 

REKLAMA

We mszy świętej uczestniczyli nieliczni już przedstawiciele kombatantów wojennych z prezesem Andrzejem Kosmą na czele, poczty sztandarowe, parafianie w tym dzieci i młodzież, a także Marian Wikiera naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym, który w imieniu weteranów przedstawił w krótkim rysie historycznym tło dawnych wydarzeń.

REKLAMA

Na początku przywołane zostały słowa poety Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna to ziemia i groby, narody tracąc pamięć, tracą życie”. Następnie wspomniano krwawą historię Polski. Wikiera opowiadał o najechaniu naszego kraju przez Niemcy i Rosję 80 lat temu. Wspomniał też o tym, że naród stanął ramię w ramię w obronie swojej kultury. Historyk wspomniał też o symbolach wojennej tragedii, czyli o Katyniu i Auschwitz-Birkenau.

Opowiedziano także o powstaniu Służbie Zwycięstwu Polski we wrześniu 1939 roku, a także o jej działaniach przeciw okupantom. Były to podwaliny do powstania Armii Krajowej. Następnie wykładający opowiedział o powstaniu warszawskim i jego ofiarach.

Nie zapomniano też o udziale konecczyzny w historii Polski Walczącej. W końcu to tutaj powstała legenda majora Hubala, pierwszego partyzanta i ostatniego żołnierza II Rzeczypospolitej. Marian Wikiera nie zapomniał też o Janie Stoińskim, koneckim nauczycielu i jednocześnie komendancie koneckiego obwodu ZWZ AK. Ponadto pojawiły się takie postacie jak Robot, Ponury, czy Nurt, którzy przeprowadzali liczne akcje dywersyjne. Historyk zakończył swoje wystąpienie słowami Adama Mickiewicza – „Panie, jeśli my o nich zapomnimy, Ty zapomnij o nas!”

Prowadzący liturgię ks. Piotr Ordowicz w podniosłej homilii odniósł się do naszej historii. Podkreślił, że wolność dla współczesnych Polaków jest darem tych wszystkich, którzy o nią walczyli, często płacąc najwyższą cenę. Dlatego powinniśmy nosić w sobie pamięć i wyrażać wdzięczność tym, którzy ponieśli ofiarę na wspólnej drodze do niepodległości.

Zdjęcia (Starostwo Powiatowe w Końskich):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *