Piła to jedno z tych narzędzi, których nie może zabraknąć w żadnym domu, zwłaszcza jeśli mieszkamy na wsi albo mamy działkę. Istnieją różne rodzaje pił, zarówno ręczne, jak i spalinowe. Jednym z rodzajów jest także piła szablasta. Czym jest piła szablasta i do czego służy?
REKLAMACo to jest piła szablasta?
Piła szablasta nazywana bywa także lisim ogonem i jest niewielkim, poręcznym urządzeniem do cięcia różnego rodzaju materiałów. Posiada silnik jednofazowy, który napędza brzeszczot w ruch jednostajny posuwisto – zwrotny. Można więc wykonać nią szybkie, gładkie i precyzyjne cięcia, bez obawy o postrzępione krawędzie. Dodatkową zaletą piły szablastej jest to, że można ją stosować w praktycznie każdych warunkach, zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Wszystko zależy od zasilania piły. Jest to urządzenie, które mogą używać również amatorzy, gdyż wymaga tylko odpowiedniego poprowadzenia i oczywiście bezpiecznego korzystania, by nie zrobić sobie krzywdy.
REKLAMAPiły szablaste dostępne są na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/elektronarzedzia-akumulatorowe/wyrzynarki-i-pily-szablaste
Zastosowanie piły szablastej
Ze względu na ogromną prostotę i łatwość użytkowania oraz uniwersalność, piły szablaste cieszą się wielką popularnością. W zależności od parametrów, a także rodzaju brzeszczotu można ciąć nią drewno (również mokre), płyty włóknowo – cementowe, metal, materiały izolacyjne, a nawet cegły czy pustaki. Nierzadko jest alternatywą dla wyrzynarki, ponieważ pozwala na wykonywanie bardziej precyzyjnych cięć o znacznie gładszych krawędziach. Zdarza się też można jej użyć zamiast piły tarczowej, gdyż jest precyzyjniejsza. Piłą szablastą można ciąć pod zmiennym kątem i uzyskiwać nawet nietypowe i skomplikowane kształty.
Jaką piłę szablastą wybrać?
Przy wyborze piły szablastej należy zwracać szczególną uwagę na ilość suwów. Suw to ruch wykonywany przez brzeszczot, a liczba suwów oznacza liczbę ruchów na minutę. Im wyższa wartość, tym większa precyzja cięcia. Ogromne znaczenie ma także moc silnika. Im większa, tym można ciąć twardszy materiał. Jednak to zależy także od rodzaju brzeszczotu. Bardzo ważnym parametrem, na którym szczególnie trzeba się skupić, jest głębokość cięcia. Producenci podają ją w instrukcjach dla każdego rodzaju materiału. Istotnym parametrem może być też sposób zasilania. Akumulatorowa piła lepiej nada się do stosowania na zewnątrz, choć trzeba pilnować, aby bateria nie rozładowała się w trakcie pracy. Elektryczną piłę, podpinaną do gniazdka, można używać tylko we wnętrzach z dostępem do gniazdka, ale za to ma ona większą moc i lepiej nadaje się do cięcia bardzo twardych rzeczy. Do tego pracuje nieprzerwanie. Zwróćmy też uwagę na liczbę brzeszczotów w zestawie, bo im więcej, tym bardziej wielofunkcyjna piła. Warto także wybrać piłkę z dodatkowymi funkcjami poprawiającymi bezpieczeństwo użytkowania. Automatyczna blokada brzeszczotu podczas wymiany może uchronić przed zrobieniem sobie krzywdy. Niektóre piły mogą mieć też podświetlenie, wyświetlacze czy poziomice, które znacznie ułatwiają pracę. Do używania we wnętrzach warto kupić piłę, która sama zbiera trociny.
Jakie brzeszczoty wybrać do piły?
Można kupić piłę z kilkoma brzeszczotami w zestawie, ale można też dokupić je osobno. Warto jednak wiedzieć najpierw, jakie wybrać. Kupując brzeszczot należy zwrócić uwagę na jego długość, grubość oraz materiał wykonania. Im dłuższy brzeszczot, tym głębsze cięcie. Krótsze lepiej sprawdzą się do bardziej precyzyjnych cięć, np. przy obróbce drewna czy blachy. Najczęściej mają one około 20 cm. Dłuższe mogą mieć nawet 45 cm i są stosowane na budowach nawet do cięcia betonu.
Większą precyzję cięcia zapewnia też cienki brzeszczot. Grubsze są stosowane np. do cięcia materiałów izolacyjnych, zwłaszcza tych włóknistych. Większość brzeszczotów jest zrobiona z wysokowęglowej stali HCS. Sprawdza się ona przy cięciu wszelkiego rodzaju materiałów, aczkolwiek do metalu można użyć brzeszczotu z szybkotnącej stali HSS. Brzeszczoty do prac na budowach zaś powinny mieć zęby ze spiekanych węglików.
artykuł sponsorowany