W dzień Uroczystości Wszystkich Świętych na 19 cmentarzach powiatu koneckiego odbędzie się kwesta na rzecz hospicjum w Rudzie Białaczowskiej. Ponad 100 wolontariuszy będzie zbierało pieniądze na rozbudowę placówki oraz pomoc medyczną osobom z nowotworami.
REKLAMA
Kwesta odbędzie się w piątek w godzinach od 8:00 do 14:00. Pieniądze będą zbierać uczniowie klas podstawowych wraz z opiekunami z grup wolontariackich i samorządowych placówek szkolnych. Wolontariusze ubrani będą w charakterystyczne żółte koszulki. Dla wielu będzie to pierwsza kwesta na rzecz drugiego człowieka.
REKLAMA„Cieszę się że szkoły na terenie całego powiatu koneckiego współpracują z nami, z naszą organizacją ponieważ dzięki współpracy szkół, dyrektorów czy też parafii gdzie księża ogłaszają nasze zbiórki możemy mieć to zaufanie” – mówi Edyta Więckowska – prezes Stowarzyszenia Opieki Paliatywno – Hospicyjnej im. bł. ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej.
Hospicjum zostało otwarte w 2017 roku. Wszystkie prace remontowe i przygotowujące starą placówkę szkolną do opieki hospicyjnej trwają od 10 lat. Wszystkie działania finansowane są dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców oraz ze zbiórek pierwszolistopadowych.
„Przez okres 10 lat my cały czas te fundusze odkładamy na to żeby te większe prace remontowe zrobić. Za ubiegłe pieniądze które uzbieraliśmy w zbiórce pierwszolistopadowej wymieniliśmy wszystkie okna w placówce […] Dużo też wymieniliśmy armatury sanitarnej. Wyremontowaliśmy też taką salkę na samym dole przejściową też schody no i wymurowany został podjazd z tyłu dla niepełnosprawnych gdzie jeszcze też czeka wykończenia. […] Na przyszły rok chcemy zakończyć tę część elewacyjną choć też czeka nas wymiana dachu – nie ukrywam – ale myślę, że małymi krokami do tego celu dojdziemy. […] Natomiast najwięcej środków idzie na środki medyczne czyli na wyroby medyczne ponieważ kontraktowanie jest niskie w stosunku do zapotrzebowania jakie mamy w danej placówce” – mówi Edyta Więckowska.
W hospicjum znajduje się dziesięć osób cierpiących na choroby układu nerwowego, nowotwory i niewydolność oddechową. Personel zapewnia chorym bezpłatną, całodobową opiekę medyczną, psychologiczną, duchową oraz rehabilitacyjną. Tworzą w placówce ciepłą, domową atmosferę która jest potrzebna pacjentom w ostatnim stadium choroby.
–„Dla nas pacjenci są najważniejsi i chcemy dla nich stworzyć tutaj taką domową atmosferę i taka jest i z tego się bardzo cieszę bo nie czują się jak w typowej placówce szpitalnej […] Zachęcam wszystkich którzy w tej zbiórce pierwszolistopadowej będą brać udział żeby nas wsparli bo dzięki ich wsparciu możemy dalej coś robić i kontynuować” .
Poniżej znajduje się lista cmentarzy, na których będzie można wesprzeć kwestę:
- Końskie – Uczniowie ZSP nr 1 Końskie ul. Staszica,
- Nowy Kazanów – Szkoła Podstawowa Nowy Kazanów,
- Niełkań, Czarna, Stąporków, Krasna, Odrowąż – ZSP Stąporków,
- Lipa – wolontariusze z Hospicjum,
- Gowarczów – Szkoła podstawowa Gowarczów,
- Ruda Maleniecka – wolontariusze z Hospicjum,
- Kłucko – Szkoła podstawowa z Kłucka,
- Radoszyce – Szkoła Podstawowa z Radoszyc,
- Jakimowice – Szkoła Podstawowa z Grodziska,
- Wilczkowice – Szkoła Podstawowa z Wilczkowic,
- Węgrzyn – Szkoła Podstawowa Górniki,
- Fałków – Szkoła Podstawowa z Fałkowa,
- Czermno – wolontariusze z Hospicjum,
- Petrykozy – Szkoła Podstawowa z Petrykóz,
- Białaczów – Szkoła Podstawowa z Białaczowa
Zachęcamy do wzięcia udziału w zbiórce.
Zdjęcia:
Ktoś porzucił przy drodze na Stąporków psa. Pies biegał bezradnie po jezdni podbiegając co chwilę do ludzi. Szukał swojego pana. W każdej chwili mógł go zabić samochód, zbliżał się wieczór. Zaopiekowałam się nim, mając psa. Nie znajdywałam przez dłuższy czas chętnego do adopcji. Moja postawa nie podoba się mieszkającej naprzeciw rodzinie, która zgodnie z rozpowszechnianą ideologią widzi we mnie „ekologia” broniącego praw zwierząt, na które to osoby jest katolicka nagonka. Do tego „nie chodzę do kościoła”. Zaczęli na mnie notorycznie zgłaszać policji. Policja oskarżyła mnie wyłącznie na podstawie ich twierdzeń o niezaszczepienie psów, w tym mojego, na wściekliznę. Powiedziałam, że znaleziony porzucony pies jest jedynie pod moją opieką, w końcu dałam go na listę adopcyjną w gminie. Pół. I policja o tym wie. Psy są pod kontrolą, nie biegają poza posesją. Nie zdarzyło się nic, co wymagałoby weryfikacji szczepienia. Oznajmiłam dzielnicowemu, że nie mam obowiązku udowadniania niewinności i pokazywania szczepienia swojego psa, a drugi jest jedynie pod opieką. Nie mogę być zobowiązana do szczepienia nie swojego psa.
Najlepiej nie opiekować się porzuconymi psami, nie zapewniać im tymczasowej opieki. Niech biegają, dziczeją, łączą się w grupy i zarażają się wścieklizną. Tak jest najlepiej we własnym interesie, ale czy też w interesie społecznym?
„… dałam go na listę adopcyjną w gminie. I policja o tym wie.”
A przy tym wśród policjantów są znajomi osób z w/w rodziny
…