Lubisz sushi? To danie kuchni japońskiej, którym świat zachwycił się na dobre mniej więcej dziesięć lat temu – choć jego historia jest znacznie dłuższa. Nie sposób się dziwić miłości do maki czy nigiri – zdrowe, estetycznie podane i niesamowicie smaczne kawałki ryżu z rybą i dodatkami są przy okazji świetną przekąską na spotkania z przyjaciółmi. Chcesz przygotować sushi w domu? Oto, o czym powinieneś pamiętać.
REKLAMAPrzygotowanie w domu dobrej wersji maki i nigiri – takiej, jak ta oferowana w Sushi Kushi i podobnych lokalach – jest dość sporym wyzwaniem. Niemniej jednak, wcale nie oznacza to, że mu nie podołasz. Wręcz przeciwnie. Jeśli będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach – wyczarujesz estetyczne kawałki japońskiej potrawy, którymi zaimponujesz znajomym. Sprawdź więc, jakich błędów unikać.
REKLAMABłąd nr 1: złej jakości składniki
Kuchnia japońska, podobnie jak włoska, opiera się na wysokiej jakości składników. Przy ich dobieraniu nie może być mowy o żadnym kompromisie i stosowaniu tanich substytutów. Szczególnie ważne jest, abyś wybrał rybę i owoce morza z najlepszej półki oraz właściwy gatunek ryżu. Ten do sushi jest poddawany intensywnemu oczyszczaniu i ma specyficzny kształt oraz teksturę. Nie zastąpisz go ani ryżem arborio, ani basmati, ani żadnym innym rodzajem. Dziś jednak to nie problem – ryż do sushi znajdziesz w każdych lepszych delikatesach czy markecie.
A co z rybą? Jeśli decydujesz się na świeżą, np. do sashimi – musi być bardzo, bardzo dobra. Unikaj raczej tej sprzedawanej w supermarketach, paczkowanej. Najlepiej będzie, jeżeli samodzielnie wybierzesz rybę i to Ty wyfiletujesz ją i pokroisz – wówczas będziesz mieć pewność, że jej jakość i smak będą dokładnie takie jak oczekujesz.
Błąd nr 2: źle ugotowany ryż
Od techniki gotowania ryżu zależy smak Twojego sushi. Pamiętaj, aby:
- dokładnie go wypłukać i pozostawić w wodzie do namoczenia przez ok. 30 minut zanim zaczniesz go gotować,
- ugotować go w dobrej jakości wody (np. butelkowej), stosując proporcję ryż/woda – 1/1,2,
- często mieszać ryż na początku gotowania i pozwolić mu wchłonąć całą wodę – to potrwa ok. 15 min,
- odstawić ryż pod przykryciem na ok. 15 minut i dopiero potem dodać do niego sos z octu ryżowego, cukru i soli.
Błąd nr 3: rolowanie bez maty
Chcesz, aby Twoje maki nabrały idealnie okrągłego kształtu, a wszystkie składniki, które trafią do wewnątrz idealnie się połączyły. Żeby Twoje sushi się nie rozpadało, potrzebujesz maty do jego rolowania – bez niej po prostu się nie obejdzie. Upewnij się więc, że masz ją pod ręką, zanim przystąpisz do pracy. Z tego akcesorium korzystają również profesjonaliści, np. w lokalach Sushi Kushi.
Błąd nr 4: niewystarczająco ostry nóż
Przygotowanie sushi to prawdziwa sztuka, która wymaga niezwykłej precyzji. Jeśli chcesz, aby powstały perfekcyjne nigiri, sashimi czy maki, nie możesz sięgnąć po tępy, przypadkowo wybrany nóż. Musi być – i nie jest to przesada ani metafora – ostry jak brzytwa. Po prostu. To wówczas przetnie się przez nori, ryż i dodatki przy jednym, zdecydowanym ruchu. Gdy zaś będzie stępiony – tylko zrujnuje Twoją pracę.
Trzymaj się tych prostych zasad, a Twoje domowe sushi stanie się lepsze. A jeśli nadal obawiasz się, że nie uda Ci się go wykonać zgodnie z zasadami – zamów w dostawie.
artykuł sponsorowany