REKLAMA

Druk na tkaninie. Ciekawe warsztaty odbyły się w Końskich [wideo, zdjęcia]

Tadeusz Grajpel z Pracowni Badań i Edukacji Historycznej w czwartkowy wieczór przeprowadził w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich niezwykle ciekawe warsztaty pod tytułem „Druk na tkaninie”. W zajęciach udział wzięło kilkunastu konecczan. Sztuka druku na tkaninie to bardzo stara metoda komunikacji i zdobienia. 

REKLAMA

„Dla wielu osób pojęcie drukowania z archaicznością się nie kojarzy. A powinno, dlatego że najstarsze stemple do drukowania tkanin pochodzą z tych samych czasów co pierwsze tkaniny, czyli mają mniej więcej 10 tysięcy lat” – tłumaczy Tadeusz Grajpel, prowadzący zajęcia.

Prowadzący przekazywał uczestnikom dużo wiedzy dotyczącej historii tego rzemiosła –„To co będę chciał zaprezentować podczas zajęć to ciągłość od tamtych czasów po czasy współczesne – jak drukowano tkaninę do różnych celów. Do zdobienia siebie samego, swojej odzieży, swoich wnętrz. Również w celach informacyjnych, bo nadruki na tkaninach pełniły funkcje edukacyjne, a dzięki nim można było przedstawić pewne treści, jak np. w średniowieczu Cystersi, o czym będę szczegółowo później mówił” – opowiada Grajpel.

REKLAMA

W warsztatach udział wzięło kilkanaście osób. Dla części było to pierwsze spotkanie z drukiem na tkaninie, czy różnymi, starymi metodami drukarskimi w ogóle. Inni mieli już pewne doświadczenie w tej sztuce –„Wydaje mi się to bardzo fajną inicjatywą. Troszkę wcześniej interesowałam się drukiem wypukłym. Na przykład w linorycie robiłam reprodukcje średniowiecznych drzeworytów. Zobaczenie i posłuchanie kogoś z  tak rozległą wiedzą w naszym małym mieście jest ekscytujące. To, że można dotknąć i obcować z tymi pracami specjalisty jest bardzo fajne” – opowiada nam Maja, uczestniczka warsztatów.

Tadeusz Grajpel podczas zajęć długo przedstawiał genezę powstania tego typu działalności drukarskiej. Opowiadał też o tym jak zabrać się do swojego pierwszego drukowania na tkaninie. Dowiedzieliśmy się między innymi, że warto to robić tłustą, farbą olejną, ale można też używać farb offsetowych, czy przeznaczonych do sitodruku. Drukować należy raczej na tkaninach  naturalnych, nawilżonych. Przygotować stemple do druku może każdy, a ich zaawansowanie jest uzależnione od naszych zdolności manualnych –„Moja rola jest taka by pokazać, zaczynając od prostych rzeczy, że możemy spełnić się w ten sposób wycinając to co ja robię, odtwarzam repliki oryginałów – nieistniejących już lub tak zabytkowych, że nie możemy ich użyć. Polecam jak najbardziej by robić to również samemu. Ornamenty bywają nieprawdopodobnie skomplikowane, a na początek możemy zacząć od skrajnie prostych, elementarnych motywów: nawet kropek, kresek, z których dowolny ornament do zrobienia sobie czegoś  z własną odzieżą, czy czymś innym zrobić” – mówi Tadeusz Grajpel.

Niewykluczone, że podobne warsztaty Miejsko-Gminny Dom Kultury z Końskich zdecyduje się jeszcze powtórzyć. Z pewnością Państwa o tym poinformujemy.

Zdjęcia (MGDK Końskie):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *