Piotr Słoka i Andrzej Szejna mieli reprezentować Konecczyznę w Parlamencie. Na 99 % żaden z nich w najbliższej kadencji nie zasiądzie w sejmowych ławach. Podajemy wyniki pozostałych kandydatów z naszego powiatu.
REKLAMADopóki nie znamy oficjalnego podziału mandatów nie możemy mówić o stuprocentowej pewności co do startującego z listy Prawa i Sprawiedliwości Piotra Słoki. Pewnym jest, że znany leśnik zajął 10. miejsce na swojej liście z wynikiem 4575 głosów. Według naszych wciąż nieoficjalnych informacji PiS wprowadzi 9. posłów z naszego województwa, a oznacza to, że Słoka znajdzie się tuż pod kreską. Do dziewiątego Andrzeja Kryja (4779 głosów), nauczyciela z Ostrowca Świętokrzyskiego kandydat z naszego regionu stracił zaledwie 204 głosy! To te 204. osoby najprawdopodobniej zadecydują o tym, że nie zobaczymy konecczanina w Sejmie.
REKLAMAW kuluarach powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości mówi się o dwóch przyczynach takiego pechowego wyniku Słoki. Pierwsza z nich to fantastyczny w regionie wynik Zbigniewa Ziobro (w powiecie „ugrał” on aż 5371 głosów) – niektórzy działacze wskazują tutaj jako winowajcę burmistrz Stąporkowa Dorotę Łukomską, która bardzo mocno zaangażowała się w kampanię byłego ministra sprawiedliwości. Innym powodem braku mandatu dla Słoki zdaniem lokalnych polityków było wystartowanie Danuty Leśniewicz z 24. pozycji na liście PiS-u. Mieszkająca w Fałkowie urzędniczka zdobyła 1216 głosów i można przypuszczać, że gdyby nie zdecydowano się na wystawienie jej do wyborczej walki to część elektoratu, który oddał swój głos na radną powiatową poparłby Słokę.
Blisko wejścia do Sejmu był też Andrzej Szejna. Pochodzącemu z Izabelowa prawnikowi, politykowi i ekonomiście zaufało w tych wyborach aż 14 517 osób, co jest szóstym wynikiem spośród wszystkich kandydatów z naszego województwa. Jednak jak wiemy jego Zjednoczona Lewica nie przekroczyła progu wyborczego wyznaczonego dla Koalicyjnych Komitetów Wyborczych.
Spośród naszych lokalnych kandydatów dobre wyniki zanotowali jeszcze: Dorota Duda i Piotr Piec z PSL-u. Michał Cichocki zdobył 1545 głosów, ale to w porównaniu z jego wynikami z poprzednich wyborów słaby rezultat. Poniżej prezentujemy wyniki wszystkich kandydatów z powiatu koneckiego:
Paweł Gryszpiński (.Nowoczesna) – 207 głosów.
Marcin Salagierski (.Nowoczesna) – 107 głosów.
Michał Cichocki (PO) – 1545 głosów.
Elżbieta Popiel (PO) – 293 głosy.
Paweł Szczyrba (Kukiz’15) – 222 głosy.
Małgorzata Jedynak (Kukiz’15) – 323 głosy.
Andrzej Szejna (ZLEW) – 14 517 głosów.
Renata Biegaj (ZLEW) – 246 głosów.
Piotr Słoka (PiS) – 4575 głosów.
Danuta Leśniewicz (PiS) – 1216 głosów.
Dorota Duda (lista PSL-u) – 934 głosy.
Piotr Piec (PSL) – 761 głosów.
Grzegorz Pietrasiak (KORWiN) – 253 głosy.
Robert Deszczyński (Szczęść Boże!) – 39 głosów.
Damian Milczuszek (Szczęść Boże!) – 35 głosów.
Paulina Deszczyńśka (Szczęść Boże!) – 14 głosów.
Andrzej Czarny (Szczęść Boże!) – 35 głosów.
Stanisław Sorbian (Szczęść Boże!) – 29 głosów.
Jacek Pietrzak (JOW Bezpartyjni) – 79 głosów.