REKLAMA

Działania na rzecz zachowania dziedzictwa geologicznego w lasach – rezerwat Gagaty Sołtykowskie [wideo]

W drugim odcinku naszego leśnego cyklu przyglądamy się zagadnieniu „Działania na rzecz zachowania dziedzictwa geologicznego w lasach – rezerwat Gagaty Sołtykowskie”. Tym razem nasz rozmówca opowie między innymi o śladach dinozaurów, które odkryto na terenie gminy Stąporków, w wymienionym rezerwacie. Zapraszamy do czytania i oglądania!

REKLAMA

„Rezerwat Gagaty Sołtykowskie to jedna z największych atrakcji w Nadleśnictwie Stąporków. Rezerwat powstał całkiem niedawno, bo w 1997 roku na terenie nieczynnej od około 20 lat wcześniej kopalni gliny. W tym rezerwacie głównym celem ochrony jest zachowanie dla celów dydaktycznych i naukowych odsłonięć skalnych dolnojurajskich, w których odkryto tropy dinozaurów. Oprócz tego rezerwat jest bardzo ciekawy pod względem przyrodniczym i geologicznym” – mówi nam Tomasz Kuszewski, przedstawiciel Nadleśnictwa Stąporków.

Na terenie rezerwatu obejrzeć można bowiem unikatowe w skali nie tylko Polski, ale i całej Europy odsłonięcia skalne z dobrze zachowanymi odbitymi śladami dinozaurów – głównie roślinożernych, ale i jednego mięsożernego. Oprócz tego w rezerwacie na przybyłych czeka jeszcze kilka innych atrakcji –„Również znajdują się tutaj skamieliny roślin i zwierząt, które żyły tutaj przed milionami lat” – opowiada Tomasz Kuszewski.

REKLAMA

 Wspomniane tropy zwierząt znajdują się pod wiatą, która chroni je przed czynnikami atmosferycznymi i są one unikatem na skalę światową –„W 1998 roku profesor Karczewski odkrył i opublikował sensację naukową, gdyż udowodnił, że dinozaury prowadziły życie stadne. Na tablicach poglądowych możemy zobaczyć jak przemieszczały się one po terenie grząskim, gdzie zostawiały swoje ślady. Była to grupa dinozaurów roślinożernych, zarówno osobniki dorosłe, jak i młode i tu widzimy ich tropy. Ukośnie do nich utrwalił się ślad trójpalczastego dinozaura, który był drapieżnikiem. Dla upamiętnienia tego odkrycia nadano mu nazwę od tego miejsca” – opowiada nasz przewodnik.

Zachwyca też przyroda okalająca samą altanę z tropami. Rezerwat utworzony jest w pokopalnianym wyrobisku, a pozostawiona sama sobie przyroda jest tutaj dzika i niezwykle naturalna. Spacerować możemy specjalnym drewnianym mostem, który doskonale nadaje się do podziwiania otaczającego piękna.

Do miejsca, w którym znajdziemy tropy możemy dojść specjalną ścieżką. Około półtora kilometra od rezerwatu jest specjalny parking, a dalej należy iść podążając za tablicami kierunkowymi. Sam parking znajduje się 2 km od drogi krajowej 42 (najbliżej do miejscowości Odrowąż oraz Pięty).

Materiał powstał przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśnictwem Stąporków. 

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *