We wtorek w Sierosławicach odbył się koncert dzieci i młodzieży dla lokalnej społeczności, podczas którego śpiewano piosenki z elementami międzynarodowego języka Esperanto.
REKLAMAOrganizatorem koncertu była Fundacja Inicjatyw Młodzieży, a o wydarzeniu opowiedział nam jej prezes, Wiesław Mietliński.
–„Spotykamy się z okazji półrocznego naszego ćwiczenia z muzyką koncertową dla młodzieży z okolicznych miejscowości. Nazywa się to koncert w systemie kameralnym, ponieważ przepisy pandemii trochę nas ograniczyły. To jest inauguracja zespołu Esperanto, piosenki estradowej. Zajęcia prowadzi pani Tatiana Sokołowska z Kielc, studentka dyrygentury, a ja jako organizator użyczam lokum i organizuję tę imprezę. Esperanto chcemy propagować dlatego, bo jest łatwiej uczestniczyć na międzynarodowych konkursach. Ten język jest mi znany i po prostu wszystkie piosenki, utwory które są śpiewane po Polsku śpiewamy również w języku Esperanto” – mówi nam Wiesław Mietliński.
REKLAMAWe wtorek w Sierosławicach śpiewały dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Na scenie wystąpili Zosia Kołba, Maja Grabarczyk, Nadia AmAli, Basia Kucharska i Antoś Mietliński. Na koncert przybyli mieszkańcy sołectwa oraz okolicznych miejscowości.
Esperanto to najbardziej rozpowszechniony na świecie międzynarodowy język pomocniczy. Jego nazwa pochodzi od pseudonimu „Dr. Esperanto”, pod którym Ludwik Zamenhof (polski twórca tej formy komunikacji) opublikował w 1887 roku podstawy języka w książce „Język międzynarodowy”. Szacuje się, że języka Esperanto może na całym świecie używać nawet około dwóch milionów osób.
Zdjęcia: