REKLAMA

Edukacja dzieci z Ukrainy. Jak przebiega w gminie Końskie?

Liczba ukraińskich uczniów uczęszczających do koneckich szkół wciąż wzrasta. Na ten moment do placówek na terenie gminy, zostało przyjętych ponad 130 dzieci. Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie przedstawił nam aktualne statystyki oraz opowiedział jak obecnie przebiega proces edukacji dzieci i młodzieży ze wschodu.

REKLAMA

Foto: archiwum tkn24.pl

– „Z tygodnia na tydzień rośnie liczba dzieci ukraińskich, które chodzą do naszych przedszkoli i szkół. Aktualny stan to jest 133 dzieciaków, z których większość, bo 104 uczęszcza do szkół podstawowych. Reszta, czyli 29 do naszych przedszkoli. Mamy tutaj sytuację pewnego rozproszenia, czyli nie ma tak, że wszystkie są w jednej szkole, są zgromadzone w jednym przedszkolu, lecz są przydzielane do naszych szkół, do poszczególnych klas w stosunkowo skromnej ilości” – mówi burmistrz Krzysztof Obratański.

Ilość ukraińskich uczniów w poszczególnych oddziałach jest na tyle niewielka, że gmina nie widzi potrzeby tworzenia tak zwanych klas przygotowawczych – „Nie mamy powodu, żeby tworzyć klasy przygotowawcze, które z natury rzeczy byłyby rodzajem wyizolowania tych młodych ludzi z polskiego otoczenia, nie mówiąc o tym, że koszty przygotowania i poprowadzenia takich klas są znacznie większe, niż prowadzenie zajęć w klasach już istniejących” – informuje burmistrz.

REKLAMA

Na ten moment na terenie gminy Końskie zatrudnionych jest już dwóch nauczycieli z Ukrainy, którzy służą jako wsparcie dydaktyczne dla pracowników placówek edukacyjnych. Ich obecność w polskich szkołach polega na pomocy w realizacji podstawy programowej w wyznaczonym terminie. Duże znaczenie ma również  fakt, że młodzież z Ukrainy, ucząca się w polskich szkołach otrzyma możliwość przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty oraz do matury.

Na chwilę obecną odczucia i doświadczenia ukraińskich uczniów okazały się być bardzo pozytywne – „Dzieci, z tego co wiemy, bardzo dobrze się wtapiają w polską społeczność uczniowską. Są przyjmowane bardzo ciepło i koleżeńsko” – wspomina Krzysztof Obratański.

Pomimo, iż liczba uchodźców w powiecie koneckim stale się zmienia, to faktem jest, że wielu obywateli Ukrainy, posiadających dzieci zdecydowało się na znalezienie pracy na terenie gminy Końskie. Przykładem jest chociażby sytuacja dwójki ukraińskich dzieci, które wcześniej uczęszczały do szkoły w Dziebałtowie, a obecnie zostały przeniesione do placówki w Końskich. Taki stan rzeczy nastąpił ze względu na rozpoczęcie przez ich opiekunów nowej pracy w mieście.

REKLAMA

2 thoughts on “Edukacja dzieci z Ukrainy. Jak przebiega w gminie Końskie?

  1. Dariusz pisze:

    Dzieci z Ukrainy powinny uczyć nauczycielki z Ukrainy przecież one nic nie rozumieją chyba że wprowadza ukraiński zamiast polskiego bo wszystko na to wskazuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *