Ponad pół miliona uczniów ostatnich klas podstawówek w całej Polsce, w tym około 14 tysięcy dzieci z Ukrainy, które do naszego kraju uciekły przed wojną we wtorek 23 maja rozpoczęło zmagania z egzaminem ósmoklasisty. W gminie Końskie to 353 uczniów. Na początek młodzież pisała sprawdzian z języka polskiego.
REKLAMAW naszym regionie widać niż demograficzny, nawet pomimo zwiększenia liczby ósmoklasistów za sprawą młodzieży z Ukrainy –„W stosunku do roku ubiegłego jest to liczba 81 ósmoklasistów mniej. W tym roku również do egzaminu przystępują uczniowie, którzy odbywają naukę w naszych szkołach z Ukrainy. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 1 to troje dzieci z Ukrainy. Oni będą mieli dostosowane arkusze do potrzeb wynikających z zarządzenia Centralnej Komisji Egzaminacyjnej” – mówi nam Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz miasta i gminy Końskie.
Jak to zwykle przy ważnych egzaminach bywa niektórym z uczniów jeszcze przed przystąpieniem do pisania towarzyszył spory stres –„Nastrój jest różny. Są uczniowie, którzy podchodzą do tego bardzo spokojnie, ale są też tacy, którzy bardzo przeżywają. To jakby nie było jest pierwszy test egzaminacyjny, rozpoczynający dalszą ich karierę naukową” – mówi Jarosław Drzazga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich.
REKLAMAEgzamin z języka polskiego rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:00 i trwał 120 minut. A co było na egzaminie? Czy był on trudny? Już po wyjściu ze szkół opowiedzieli nam o tym sami uczniowie:
–„Po egzaminie się czuję dosyć dobrze. Trochę stresu było przed, ale ochłonęłam teraz. Myślę, że będzie średnio. Nie było źle, ale też bardzo dobrze nie było. Było 19 zadań, zamknięte i otwarte, na koniec wypracowanie, w moim przypadku rozprawka. Zadania zamknięte były łatwe, a jeśli chodzi o wypracowanie to ono było dosyć trudne. Ciężki temat i ciężko było znaleźć argumenty. Do wyboru opowiadanie lub rozprawka” – opowiada nam Gabrysia z SP 1 Końskie.
–„Czuję się dobrze, nie było trudno mimo dużego stresu. Myślę, że będzie dobrze […] Jeśli mam być szczery to żadne z zadań z tych zamkniętych mnie nie zaskoczyło. Jeśli chodzi o pisemny temat to skupiłem się na pisaniu rozprawki – tematem było to czy my mamy wpływ na nasze zachowanie. Wybrałem rozprawkę, bo do tego się przygotowywałem, o wiele lepiej mi się je pisze niż opowiadania. Ja użyłem dwóch argumentów – pierwszy odwoływał się do Balladyny, a drugi do Latarnika. Spodziewam się wyniku na poziomie 80%” – mówi nam Adrian.
–„Uważamy, że egzamin był dosyć łatwy, pytania nie były trudny. Rozprawka była dziwna, ale ogólnie spoko. Poziom dosyć średni. Była „Balladyna”, czyli dosyć łatwa lektura… Rozprawkę wybrałyśmy, bo nie umiemy pisać opowiadań. Pomysłu szczególnego na to jednak nie miałyśmy. Pisałyśmy z Quo Vadis i Harry’ego Pottera oraz Opowieści Wigilijnej i Harrego Pottera. Spodziewamy się około 70-80%” – powiedziały nam Zofia oraz Nadia.
W środę ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z matematyki, w czwartek z języka obcego. Ich prace zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca br.