Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kopaninach zdominowali powiatowy konkurs „Sztuka z odzysku” organizowany przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Celem konkursu było promowanie proekologicznych postaw. Był on skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu koneckiego.
REKLAMA–„Konkurs związany jest z kierunkiem, w którym kształcimy u nas młodzież. To jest kierunek Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej. W tej chwili ochrona środowiska jest jednym z priorytetów wszystkich mieszkańców naszej planety. Dlatego tutaj moje panie wyszły z inicjatywą organizacji konkursu by zwiększyć świadomość dzieci jeśli chodzi o ochronę środowiska” – mówi nam Beata Jakubowska, dyrektor ZSP 1 w Końskich.
W konkursie należało wykonać pracę w dowolnej formie: modelu, makiety, projektu z materiałów odpadowych. To szczególne dzieło musiało mieć charakter ekologiczny i zwracać uwagę na problem utylizacji różnych materiałów np. tworzyw sztucznych, szkła, metali, czy papieru. Następnie uczestnicy zmagań musieli przesłać zdjęcia swoich prac do organizatorów konkursu.
REKLAMAUdział wzięło 46 osób w 31 zespołach z 6 szkół podstawowych. Przesłano łącznie 23 prace. Duże zainteresowanie konkursem cieszy starostę koneckiego Grzegorza Pieca –„Bardzo fajna sprawa ten konkurs 'Sztuka z odzysku’. To pokazuje co można zrobić z odpadów, z surowców wtórnych. Widzimy na przykład torbę z nakrętek, lampkę nocną z pszczołami, a nawet mamy imitację laptopa. Bardzo dobrze, że młodzież się w to angażuje, bierze udział w takich konkursach. Tym bardziej na terenie powiatu koneckiego, gdzie mamy problem z odpadami. Może to jest jakiś pomysł co z nimi w przyszłości robić” – mówi nam starosta Piec.
Pierwsze miejsce w tych proekologicznych zmaganiach zajęli: Wiktor Łuszczyński oraz Kacper Mytkowski – uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej w Kopaninach – pod opieką Aleksandry Kędzierskiej – za wykonaną pracę pod tytułem „Torba” –„Chcieliśmy wziąć w tym udział by przyczynić się do czegoś i zrobić coś ciekawego. […] Na konkurs przygotowaliśmy torbę. Pomysł wziął się stąd, że chcieliśmy zrobić coś pożytecznego, coś co może się przydać w normalnym dniu, coś z czego można korzystać. Została ona wykonana z plastikowych nakrętek połączonych ze sobą” – mówią nam chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Kopaninach.
Drugie miejsce przypadło Michałowi Szwedowi, uczniowi klasy V ze Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala w Kłucku, pod opieką Krystyny Lewandowskiej za pracę pod tytułem „Zając i motyl”.
Taką samą pozycję ex aequo, zajęła Emilia Trojanowska – uczennica klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Kopaninach (opiekun Marianna Bednarczyk), za wykonaną pracę pod tytułem „Laptop”.
Trzecie miejsce zdobyła Martyna Mrozik, uczennica klasy VIII ze Szkoły Podstawowej w Kopaninach – pod opieką wspomnianej już Aleksandry Kędzierskiej – za wykonaną pracę pod tytułem „Lampka”.
Również trzecie miejsce ex aequo zajął Patryk Kwiecień – uczeń klasy V z Zespołu Szkół Specjalnych w Czarneckiej Górze – pod opieką Marty Klimczyk oraz Ilony Swat – za pracę pod tytułem „Szkatułka z puzzli”.
Zdjęcia prac publikujemy poniżej:
Organizatorkami konkursu były nauczycielki z ZSP nr 1 Magdalena Robak oraz Aneta Gąszcz. Nagrody najlepszym wręczali: dyrektor szkoły Beata Jakubowska, starosta Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa oraz naczelnik oświaty w powiecie Krzysztof Stachera.
Zdjęcia (Starostwo Powiatowe w Końskich):