REKLAMA

Faktoring czyli recepta na bieżące finasowanie firmy

Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, czym jest faktoring i na czym polega. Tymczasem faktoring to godny uwagi sposób na to, by uzyskać stały dostęp do bieżącego finansowania firmy. To z kolei jest fundamentem, by móc się rozwijać, a nawet element decydujący o istnieniu firmy.

REKLAMA

Czym właściwie jest faktoring?

Faktoring w jednym zdaniu można określić jako wykup faktur przed terminem ich płatności. W praktyce wygląd to tak, że firma przedstawia swojemu odbiorcy fakturę z odroczonym terminem, co oznacza, że musi czekać teraz na gotówkę, która może być potrzebna wcześniej. Tutaj z pomocą przychodzi firma faktoringowa, która płaci wartość faktury, wierzytelność przechodzi teraz na nią i ona czeka na płatność. Zobacz więcej informacji o faktoringu, co to jest i jakie przynosi korzyści firmie.

REKLAMA

Można wybierać dla swojej firmy faktoring bez regresu lub faktoring z regresem. W pierwszym firma chroniona jest przed nierzetelnymi odbiorcami, którzy nie mają zamiaru oddać dług w terminie i reagują na dodatkowy termin wyznaczony przez firmę faktoringową. W momencie niewypłacalności klienta spółka sprzedająca nie ponosi odpowiedzialności, konsekwencje przejmie na siebie firma faktoringowa, która zwykle jest ubezpieczona na taki wypadek. W przypadku faktoringu z regresem, w tym momencie niezapłacona faktura wraca do sprzedawcy.

Coraz popularniejsze finansowania dla firm

Usługi faktoringowe są już dostępne w Polsce od kilkunastu lat, a rywalizacja wśród firm faktoringowych jest duża. Na rynku jest kilkadziesiąt spółek faktoringowych, nieraz ich funkcję pełnią banki. To jednak spółki pozabankowe na ogół częściej stają się dostawcą usługi dla polskich przedsiębiorstw. Z upływającym czasem popularność faktoringu cały czas rośnie.

Pomimo sporej konkurencji, faktoring może wydawać się drogi, zwłaszcza dla niedużych spółek i jednoosobowych działalności gospodarczych. Aczkolwiek trzeba zadać tu sobie kluczowe pytanie, czy firmę stać na przerwy w produkcji i czekanie na gotówkę? Faktoring to rozwiązanie pozwalające zaoferować klientom kredyt towarowy zwany również kupieckim, co może przełożyć się na wzrost sprzedaży i większe zyski.

Zawarcie umowy faktoringu

Zanim uda się rozpocząć korzystanie z faktoringu, firma musi zawrzeć umowę z instytucją finansową. Jeżeli jest to bank, to zanim to się stanie, sprawdzana zostanie kondycja firmy, ale nie jest to konieczne w spółce pozabankowej. Oczekiwania są wysoce niższe niż w wypadku wystąpienia o limit bankowy. Również start usługi jest niezwykle szybkie, podpisanie umowy zachodzi niemal błyskawicznie. Faktoring może uzyskać każdy nawet posiadacz jednoosobowej działalności gospodarczej. Porównać i dobrać najlepszego dostawcę usług faktoringowych dla swojej firmy można na stronie https://faktoringoferty.pl

Od czasu sygnowania umowy, za każdą wystawioną poprzez przedsiębiorstwo fakturę na zaakceptowanego przez firmę faktoringową klienta, firma faktoringowa niezwłocznie przelewa gotówkę. W tym momencie te pieniądze materializują się na koncie przedsiębiorstwa, które może od razu nimi dysponować, generując kolejne transakcje.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

One thought on “Faktoring czyli recepta na bieżące finasowanie firmy

  1. […] zauważyć, że dostępne usługi faktoringowe różnią się w zależności od oferty danego faktora. Niektóre firmy faktoringowe specjalizują […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *