REKLAMA

Filtry do stawu – podstawowy podział i funkcje

Stawy oraz oczka wodne, które możemy coraz częściej podziwiać na polskich działkach oraz w przydomowych ogrodach, potrafią zrobić na nas ogromne wrażenie. Tym bardziej, jeśli żyją w nich ciekawe stworzenia – takie jak na przykład znane wszystkim pasjonatom karpie koi. Aby jednak nasze stawy i oczka wodne prezentowały się doskonale, a przy tym stanowiły zdrowe środowisko dla organizmów w nich mieszkających, należy o nie dobrze zadbać. Między innymi – zapewniając im regularną, skuteczną filtrację wody.

REKLAMA

Chyba nikt z nas nie przejdzie obojętnie obok ogrodu, w którym znajduje się urokliwe oczko wodne czy mały staw, przy których można usiąść, popatrzeć na ryby i zrelaksować się. Wydawać by się mogło, że stworzenie i utrzymanie takiego miejsca nie jest trudne. Przecież to zwyczajny dół wykopany w ziemi i wypełniony wodą, otoczony roślinnością i zamieszkały przez różnokolorowe rybki, żaby, ślimaki i inne stworzonka. Nic bardziej mylnego!

REKLAMA

Właściciele stawów ogrodowych i oczek wodnych muszą włożyć wiele pracy i serca w to, by ich dzieła pozostawały w dobrym stanie i były bezpiecznym domem dla zwierząt. Jednym z obowiązków, jakie czekają na opiekunów stawów wodnych, jest regularna filtracja zbiornika. Dlaczego jest tak istotna? I za pomocą jakich urządzeń się ją przeprowadza?

Filtracja stawu i oczka wodnego – jakie ma znaczenie?

Jak można się domyślić – stawy i oczka wodne, które są wytworem człowieka – narażone będą na wiele zanieczyszczeń i zagrożeń, z którymi samodzielnie, wewnątrz własnego ekosystemu sobie nie poradzą. W przeciwieństwie do zbiorników naturalnych – często są małe i nie zostały wyposażone przez Matkę Naturę w specjalne narzędzia. Dlatego właśnie to człowiek musi o nie dbać i zapewnić im nieprzerwaną filtrację. A jakie ma ona znaczenie?

Filtracja wody w stawie ogrodowym jest istotna w kontekście oczyszczania zbiornika z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń biologicznych. Zaliczyć do nich możemy zarówno pozostałości szczątek roślin, jak i zwierząt, które w stawach poszukują schronienia. Warto wspomnieć również o zielenicach, które atakują zbiorniki głównie w sezonie letnim, gdy temperatury są wysokie, jak i o glonach i rożnego rodzaju szlamie, które tworzą się na dnie stawów i sprawiają, że woda zielenieje, a cały ekosystem niszczeje.

W celu utrzymania prawidłowej kondycji wody w stawach ogrodowych i oczkach wodnych, ich właściciele wyposażają je w specjalistyczne filtry.

Filtry do stawu i oczka wodnego – rodzaje

Warto wiedzieć, że w branży akwarystycznej (do której stawy i oczka wodne możemy niejako zaliczyć) rozróżnić możemy dwa główne rodzaje filtrów do stawów. Każdy z nich będzie dobrym rozwiązaniem do innego rodzaju zbiornika. Wybierając spomiędzy dwóch typów filtrów, ogrodnicy muszą odpowiedzieć na pytania: „czy posiadam staw duży, średni czy mały?” oraz „czy w moim stawie żyją lub będą żyły ryby?”.

Filtry możemy podzielić następująco na:

  • filtry ciśnieniowe – które wykorzystuje się w stawach o małej bądź średniej wielkości, a także w stawach niezarybionych,
  • filtry przepływowe – które natomiast montuje się przy stawach średnich oraz dużych, a także tych, w których żyją ryby lub inne hodowane przez nas stworzenia.

Oba typy filtrów mają za zadanie oczyszczanie wody ze zbędnych substancji, które mogą zagrażać całemu wodnemu ekosystemowi. Filtry ciśnieniowe zakłada się w sąsiedztwie zbiornika wodnego, wkopując je pod ziemię. Filtry przepływowe natomiast montuje się na powierzchni – najlepiej od razu przy brzegu stawu bądź oczka wodnego.

Jak widać – na nasze oczka wodne i stawy zakładane w ogrodach czyhają różne niebezpieczeństwa. Te najpoważniejsze pochodzą od samej natury i paradoksalnie mogą z czasem zniszczyć całe wodne środowisko, które stworzyliśmy. Dlatego tak istotna jest odpowiedzialna pielęgnacja sztucznych zbiorników wodnych i ich ochrona przed patogenami, zielenicami, bakteriami i szlamem. Pomocne w tym są profesjonalne filtry do stawów i oczek wodnych. Dzięki nim będziemy mogli cieszyć się ładnymi widokami w naszych ogrodach przez cały rok i niezależnie od pogody.

materiał partnera

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *