O remont zabytku jakim jest Konecka Glorietta oraz terenu, który znajduje się wokół niej gmina Końskie stara się od 2020 roku, czyli od momentu zamiany tej nieruchomości z NZOZ Południowa. W ubiegłym roku samorząd otrzymał rządową dotację wynoszącą milion złotych na te prace, a dziś wiemy już, że poszukiwany jest wykonawca robót.
REKLAMAWłaśnie ruszył przetarg, który kamiennej konstrukcji wzniesionej ku chwale narodu polskiego ma zapewnić dawny blask. Glorietta to kamienny monument znajdujący się w Zespole Parkowo-Pałacowym w Końskich, a jednocześnie symbol zwycięstwa nad złem i wyzwolenia regionu. Gmina Końskie liczy, że prace przy Gloriettcie rozpoczną się jeszcze przed wiosną –„Wynika to wprost z kalendarza. Chcemy tak zakończyć postępowanie, by można było jeszcze w lutym podpisać umowy i by wtedy zaczęły się prace. Przypominam, że jednym z elementów postępowania będzie odsłonięcie Glorietty, a to jest możliwe mniej więcej do połowy marca. Chodzi o tuje, które dziś zasłaniają widok i powodują, że budowla jest zawsze zacieniona” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
REKLAMAA co zmieni się na placu wokół pomnika? O tym ponownie burmistrz Końskich –„Będzie przebudowany ten układ spacerowy. Zostanie zachowana ta główna alejka od strony ulicy Partyzantów do samej Glorietty i ona będzie w takiej technologii jak główny ciąg komunikacyjny północ-południe w Parku, czyli będzie w płytach granitowych. Odpowiednikiem traktów komunikacyjnych przy pawilonach będą po łuku prowadzone ścieżki spacerowej o podobnej nawierzchni i przy nich będą nasadzenia. Natomiast po obu stronach odnowionej Glorietty będą obeliski upamiętniające historię II wojny światowej na Ziemi Koneckiej. Będzie obelisk poświęcony Armii Krajowej i Żołnierzom Wyklętym – symetrycznie po obu stronach Glorietty będą one usytuowane” – opowiada Obratański.
Wspomniane nasadzenia w większości stanowić mają róże. W planach jest by utworzyły one swoisty ogród różany, a każdy krzew ma upamiętniać jednego Cichociemnego, który związany był z Ziemią Konecką. Na efekt końcowy tych prac najpewniej przyjdzie nam poczekać kilkanaście miesięcy.
Smutne to jest że w Końskich historia ogranicza się tylko do Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych, nie umniejszając nikomu zasług… Niemniej jeden z najwybitniejszych Polaków swojej epoki, koneczczanin Stanisław Bartłomiej Małachowski, jeden z głównych sygnatariuszy Konstytucji 3 Maja wciąż nie jest upamiętniony i doceniony w rodzinnym mieście… WSTYD !