W niedzielę w Końskich miał miejsce X Marszobieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym oraz fundacją „Wolność i Demokracja” w Warszawie. Na trasie pojawiło się około 200 uczestników. Osoby przybyłe na imprezę manifestowały swoją solidarność z narodem ukraińskim.
REKLAMAPiechurzy mieli do przebycia 1963 metry. Start oraz meta znajdowały się przy Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. O imprezie opowiedział nam Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Miasta i Gminy Końskie:
– „To dziesiąta edycja marszobiegu 'Tropem Wilczym’ poświęcona żołnierzom wyklętym. Kilka dni temu, pierwszego marca, w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych składaliśmy wiązanki, zapalaliśmy znicze pod dawną siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa. Dzisiaj bieg na dystansie 1963 metrów symbolizujący śmierć ostatniego z wyklętych. Mamy nadzieję, że ten bieg będzie ważnym wydarzeniem”
REKLAMAWśród uczestników znaleźli się zarówno dorośli, jak i dzieci czy młodzież. Zapytaliśmy jednego z piechurów o motyw udziału w marszobiegu:
– „Przede wszystkim jestem fanem historii. Dobrze uczę się historii i lubię ją. Lubię też aktywnie spędzać czas, a taki bieg to jest idealna okazja, żeby właśnie to robić. Jestem też członkiem jednostki strzeleckiej, która upamiętnia takie wydarzenia” – mówił Mateusz.
Podczas imprezy każdy mógł okazać solidarność z Ukrainą poprzez ubranie się w jej barwy narodowe lub wzięcie ze sobą małej flagi tego kraju. Przybyłych na wydarzenie powitał burmistrz Krzysztof Obratański.
– „Dzisiaj chciałbym podziękować wszystkim, którzy tu przyszli, poświęcili ten czas niedzielny, bo sytuacja, w jakiej się znajdujemy, każe nam odwoływać się do współczesności. Nie tylko do pamięci tych, których groby odwiedzamy, albo których nie możemy odnaleźć, bo zostali zamordowani. Dzisiaj wzorzec patriotyzmu, jaki nam pozostawili wyklęci możemy oglądać na żywo. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i bardzo wiele z tej wojny ma wpływ na to, jaka będzie przyszłość Europy, jaka będzie przyszłość Polski. Wzorzec patriotyzmu widzimy w ukraińskiej armii, w ukraińskim społeczeństwie. Solidaryzujemy się z nimi i dzisiaj, przy wszystkich pamięciach o różnicach, a nawet o rozlanej krwi, musimy wyrazić solidarność z narodem ukraińskim w obliczu zagrożenia, które dotyczy nie tylko Ukrainy, ale dotyczy całego wolnego świata”
Następnie Krzysztof Jasiński odczytał list od Andrzeja Dudy, w którym prezydent pochwalił organizację wydarzenia. Po marszobiegu uczestnicy zebrali się na auli placówki, gdzie miało miejsce podsumowanie i wręczenie nagród w dwóch konkursach tematycznych. Pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie Historycznym „Przywróćmy ich pamięć – w hołdzie bohaterom” uzyskał Krzysztof Lek z Zespołu Placówek Oświatowych w Modliszewicach. Natomiast w zmaganiach plastycznych najlepszy okazał się Hubert Słoniewski z ZPO w Rogowie.
Nagrodzeni w konkursie historycznym:
I miejsce – Krzysztof Lek – ZPO w Modliszewicach
II miejsce – Marta Prozorowicz – SP nr 1 w Końskich i Dawid Piłat – ZPO w Modliszewicach
III miejsce – Milena Łuszczyńska – SP w Bedlnie
Wyróżnienia:
Maja Fornalczyk – SP w Bedlnie
Cezary Hanus – SP nr 1 w Końskich
Zuzanna Korzeniewska – SP nr 1 w Końskich
Nagrodzeni w konkursie plastycznym:
I miejsce – Hubert Słoniewski – ZPO w Rogowie
II miejsce – Sara Chwaścińska – ZPO w Stadnickiej Woli
III miejsce – Marta Prawda – ZPO w Stadnickiej Woli
Wyróżnienia:
Paulina Grygiel – SP nr 1 w Końskich
Anita Słoniewska – ZPO w Rogowie
Po rozdaniu nagród nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów i medali za udział w X Marszobiegu „Tropem Wilczym”.
Zdjęcia (Piotr Malinowski):
Dla „fanów historii” – Łupaszka, Bury, Ogień…