Podczas obchodów Koneckiego Września tradycją jest spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy wspominające pewne historyczne wydarzenia lub postacie. Sobotni wieczorek w bibliotece poświęcony był Majorowi Hubalowi oraz żołnierzowi ze Starego Młyna Sylweriuszowi Jaworskiemu.
REKLAMAPodobne spotkania niemal od zawsze towarzyszył temu największemu w regionie patriotycznemu świętu – „Przypomnę, że takie wieczory odbywały się z udziałem dużej grupy kombatantów. Niestety w tej chwili właściwie nikt z tych znanych kombatantów, którzy pomagali nam w opracowaniach wspomnień i naszych książek nie żyje. W tej chwili wieczór wspomnień to tylko spotkanie rodzin kombatantów albo żołnierzy Światowego Związku Armii Krajowej” – mówi nam Dariusz Kowalczyk.
Tym razem bohaterów wieczoru było dwóch. Pierwszy to Major Henryk Dobrzański „Hubal” – „W bibliotece proponujemy wystawę dotyczącą działań Majora Hubala ze względu na 125. rocznicę urodzin majora. Została ona stworzona w Muzeum Niepodległości w Warszawie […] Wystawa jest uzasadniona, bo Hubal działał na naszym terenie, na terenie opoczyńskim, koneckim. Można zobaczyć miejsca związane z jego walkami” – opowiada dyrektor Kowalczyk.
REKLAMAWystawa nosi tytuł „HUBAL. Henryk Dobrzański 1897-1940” i jest stworzona ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Na jej otwarciu w Końskich gościł wnuk majora – Henryk Sobierajski:
–„Są tutaj zdjęcia zbiorów prywatnych, jak i również częściowo z archiwów niemieckich, które później były wykradzione np. w Opocznie przez naszych fotografów. One dają obraz życia Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” od lat młodzieńczych przez jego walkę w Legionach, po czym mamy sekwencję kariery sportowej i Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego” – opowiadał nam potomek dzielnego dowódcy oddziałów partyzanckich.
Sobierajski zdradził nam także, które z prezentowanych zdjęć są dla niego najcenniejsze –„To są zdjęcia pośmiertne. Dotyczy to mojego przodka, a ponieważ ciągle nie wiemy gdzie znajduje się jego grób mają podwójnie symboliczną wartość” – dodawał wnuk Hubala.
Zamysłem autorów prezentacji jest przede wszystkim edukacja o wojennym bohaterze młodszego pokolenia Polaków –„Wystawa posiada 12 plansz. Są tam plansze, które w pigułce przedstawiają życie Henryka Dobrzańskiego Hubala […] Chcemy ją kierować szczególnie do młodych ludzi. Wystawa ma charakter objazdowy, ona wędruje po Polsce. Była już w Opocznie, Tomaszowie Mazowieckim, Jaśle, ale była również w szkołach Hubala w Radomiu i Chlewiskach. Chcemy by w następnym roku wszystkie szkoły, które noszą imię Hubala miały tę wystawę przynajmniej na jakiś czas w swoim posiadaniu. By młodzież mogła losy swojego patrona prześledzić” – tłumaczy Andrzej Dyszyński, współtwórca wystawy z ramienia stowarzyszenia Hubalowa Rodzina.
Drugim bohaterem wieczoru był żołnierz ze Starego Młyna – Sylweriusz Jaworski –„Druga część naszego spotkania to najnowsza książka, premiera w wydawnictwie bibliotecznym, o Sylweriuszu Jaworskim. Wspomnienia żołnierza Armii Krajowej ze Starego Młyna. Stary Młyn podkonecki, gdzie Sylweriusz Jaworski mieszkał, ale nikt z sąsiadów nawet nie wiedział, że to Hubalczyk, który wstąpił do jego oddziału już w październiku. Następnie walczył w oddziałach Lisa, Nurta, Ponurego, a po wojnie jako żołnierz wyklęty, potem osadzony w więzieniu. To bardzo ciekawa, tragiczna i kolorowa postać, którą warto pokazać” – opowiada Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego.
Podczas sobotniego spotkania miała miejsce premiera książki pod tytułem „Sylweriusz Jaworski. Żołnierz AK ze Starego Młyna”. Jej autorzy to dyrektor jednostki Dariusz Kowalczyk, a także regionalista i radny Rady Miejskiej w Końskich Marek Kozerawski –„Jest ona poświęcona przede wszystkim Sylweriuszowi Jaworskiemu, który był do tej pory po wojnie aż do obecnych czasów osobą nieznaną i zapomnianą. Ja pewnego czasu przypomniałem sobie o takiej postaci, że był w AK. Znalazłem kontakt z rodziną, która przekazała mi jego albumu. Jak się okazało bardzo wartościowe i zapisujące to co on przeżył. Na podstawie tych albumów wspólnie z dyrektorem to opracowaliśmy, książka powstała i będzie jej premiera” – tłumaczy nam Kozerawski.
Spotkanie autorskie poświęcone nowej książce wydawnictwa Arslibris, a także prezentacja wystawy o Hubalu do koneckiej biblioteki przyciągnęły sporą grupę osób zainteresowanych historią. Dodajmy, że kto nie mógł się pojawić tam w trakcie Koneckiego Września ten wystawę o Hubalu w może obejrzeć do 11 września, następnie zostanie ona przemieszczona do Przemyśla. Natomiast książka traktująca o Sylweriuszu Jaworskim trafi do regularnej sprzedaży.
Zdjęcia:
Sylweriusz do Hubala przystąpił w Gałkach i i był w oddziale nieco ponad miesiąc. Kozerawski kłamie
Co by nie powiedział , to były wspaniałe,patriotyczne ,oddane Polsce pokolenia.
Takich ludzi obecnie juz nie ma.To co sie teraz obserwuje to …. szkoda klawiatury.
Gdyby ci Bohaterowie teraz wstali z grobu i zobaczyli to co sie dzieje wkoło ….
Moze nie wszyscy ale słabe ,ogłupione przez obce media ,antypolskie .
Mózgi wyprane na wskroś.
TVP Info pierze mózgi Polakom. Dobrze że ludzie ogarnięci znają prawdę a nie myślą tylko o zasiłkach.