REKLAMA

Jak nie w Sielpi to gdzie? Problem z uchodźcami w regionie [wideo]

Zgodnie z umowami zawartymi na linii Urząd Wojewódzki w Kielcach – hotelarze tylko do 18 marca uchodźcy z Ukrainy mogą przebywać w obiektach wczasowych. Dotyczy to także Sielpi. Rozmowy od kilku dni trwają, ale ciągle nie ma konkretów. Jaki jest awaryjny scenariusz rozmieszczenia osób uciekających przed wojną w naszym regionie? Próbujemy odpowiedzieć na to pytanie. 

REKLAMA

Do miejsc w Sielpi finansowo chciały dorzucić się niektóre samorządy z regionu. Sprawa jest jednak problematyczna zarówno pod względem prawnym, jak i budżetowym. Na dodatek nie wiadomo do końca za jaką ilość uchodźców powinien odpowiadać dany region –„W naszym województwie według Urzędu Wojewódzkiego na jeden powiat powinno wypadać około 300 uchodźców. W samej Sielpi mamy już ich blisko tysiąc, więc można powiedzieć, że przyjmujemy ich za trzy powiaty. Po pierwsze co z innymi powiatami? Po drugie co z innymi gminami powiatu koneckiego oprócz gminy Końskie? Im też trudno jest decydować. W gminie Stąporków w tamtejszym ośrodku jest około 100 uchodźców i trudno sobie wyobrazić by Rada Miejska w Stąporkowie zdecydowała się przyznać dofinansowanie dla uchodźców na Sielpi. Na pewno nie są to ani łatwe, ani proste decyzje. Nie tylko chodzi o finanse, ale też o upoważnienie ustawodawcy, czyli o to na ile my będziemy mogli to zrobić legalnie […] Tutaj nie wystarczy odwaga i empatia, potrzeba narzędzi prawnych” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Wydaje się więc, że przed 18 marca decyzja o współfinansowaniu pobytów Ukraińców w hotelach i pensjonatach nie zapadnie. Jak się dowiadujemy stawki z przedsiębiorcami negocjuje wojewoda świętokrzyski. Co jednak jeśli nie uda mu się z nimi porozumieć, a hotelarze zaczną wypraszać Ukraińców?

REKLAMA

Samorządy liczą na zgromadzenie bazy jak największej ilości rodzin, które mogłyby przyjąć przybyszy pod swój dach, korzystając jednocześnie z rządowego benefitu 40 zł / dziennie od osoby –„W gminie Końskie odbędzie się spotkanie z sołtysami. Zamierzamy się zwrócić do nich z zapytaniem czy w naszych 40 sołectwach nie ma wolnych mieszkań, nie ma chętnych do tego by użyczyć takich mieszkań”  – tłumaczy Obratański.

Druga opcja to lokowanie uchodźców w remizach i świetlicach wiejskich w całym powiecie koneckim. Nieoficjalnie wiemy, że gmina Końskie zgłosiła do Urzędu Wojewódzkiego wolne obiekty w takich  miejscowościach jak Kazanów, Kornica, Dziebałtów, Modliszewice, czy Dyszów. Gmina Smyków w Stanowiskach, Miedzierzy, Kozowie, Przyłogach, Salacie i samym Smykowie. Gmina Radoszyce w Mościskach Dużych i Jakimowicach. Gmina Słupia Konecka w Pilczycy, Gmina Fałków w Czermnie i samym Fałkowie, a gmina Gowarczów w Bernowie i Bębnowie.

Wydaje się, że wykorzystanie świetlic może i tak być nieuniknione. Nawet jeżeli  hotelarze dogadają się z władzami województwa to przecież niebawem czeka nas sezon letni. Gmina Końskie nie bierze pod uwagę by uciekający przed wojną mogli przebywać w Sielpi w okresie wypoczynkowym.

Problemem jest fakt, że ilość miejsc w świetlicach i remizach na pewno nie pokryje zapotrzebowania na osoby obecnie przebywające w kurorcie. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie relokacja uchodźców do powiatów, które teraz  nie przyjmują nikogo lub znikome ilości gości ze wschodu.

REKLAMA

4 thoughts on “Jak nie w Sielpi to gdzie? Problem z uchodźcami w regionie [wideo]

  1. Mieszkaniec pisze:

    Można by przyjąć ich do naszych domów, na jakiś czas. Ale co dalej? Jeśli wojna będzie trwać kilka miesięcy, albo lat to co?
    To państwo powinno zapewnić im miejsca, obozy dla uchodców. Tak jak to się dzieje w każdym cywilizowanym kraju. Mineło już 3 tygodnie. I co państwo, rząd zrobił w tym kierunku? Żadne obietnice czy też słowa tu nie pomogą. Tu trzeba robić, już teraz.

  2. Wicher pisze:

    W redakcji powstał problem z wolnością słowa, skoro nie są publikowane komentarze.
    Państwo ma zobowiązania do przyjmowania uchodźców na podstawie aktów międzynarodowych. Rząd w tym zakresie realizuje je, gdyż uchodźcy są przyjmowani. Ponad to nie ma roli do spełnienia.
    A obietnic w zakresie jego roli było kilka.

  3. […] Jak nie w Sielpi to gdzie? Problem z uchodźcami w regionie [wideo] – TKN24 […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *