REKLAMA

Jak skalibrować alkomat samemu?

Niezależnie od tego czy urządzenie zaliczamy do półprzewodnikowych czy elektrochemicznych każdy alkomat wymaga kalibracji. Kalibracja polega na porównaniu wyników alkomatu z wynikiem podanym przez wzorzec jednostki miary. Każdy alkomat składa się z czujnika zwanego również sensorem i części elektronicznej. Czujnik pod wpływem kolejnych badań, a także warunków atmosferycznych zmienia swoje parametry i po pewnym czasie użytkowania lub po określonej ilości pomiarów przekazuje do części elektronicznej coraz mniej precyzyjne wyniki pomiaru. Proces ten nazywamy dekalibracją.

REKLAMA

Niestety w warunkach domowych jest to niemożliwe.

Kalibracja wymaga specjalistycznego sprzętu – symulatora wydechu powietrza o określonej zawartości alkoholu. Wszelkie „poradniki” które znaleźć można na forach internetowych pod hasłem „jak skalibrować alkomat w domu” są nic nie warte.

REKLAMA

Jak często kalibrować alkomat ?

Wszystko zależy od jego typu, czasu użytkowania i ilości dokonanych pomiarów. Każdy alkomat wyposażony jest w dokładną instrukcję obsługi do której zaleceń należy się bezwzględnie stosować. Wszelkie działania „na własną rękę” mogą skończyć się przekłamanymi wynikami pomiarów lub nawet zniszczeniem drogiego urządzenia.

Zazwyczaj instrukcja podaje 2 parametry – czas – np. pół roku i ilość pomiarów – np. 300. Jeżeli jeden z tych warunków został spełniony należy oddać alkomat do kalibracji – jeżeli w czasie 2 miesięcy dokonaliśmy 300 pomiarów nie wolno dłużej czekać.
Nie ma czegoś takiego jak zbyt częsta kalibracja. Jeżeli wydaje nam się, że coś jest nie tak – na przykład po wypiciu piwa bezalkoholowego alkomat coś wykazuje również koniecznie trzeba przekazać urządzenie do serwisu.

Jak prawidłowo użytkować alkomat ?

Pamiętajmy, że jest to czułe i precyzyjne urządzenie, które nie służy do zabawy. Zawody na imprezie po hasłem „kto pierwszy osiągnie 2 promile” to bardzo zły pomysł.

Po pierwsze pomiar należy wykonywać nie wcześniej niż 20-30 minut po spożyciu alkoholu. W tym czasie nie powinni się również jeść, pić i palić. Po wykonaniu pomiaru należy odczekać do powtórnego badania dokładnie tyle, ile wskazuje instrukcja danego modelu. Każdy kolejny pomiar wpływa na zużycie czujnika, a więc przyspiesza proces dekalibracji.

Alkomat przechowywać należy w suchym i niezbyt gorącym miejscu, nie wolno myć go detergentami ani środkami zawierającymi alkohol.
Nawet jeśli rzadko używamy alkomatu należy skalibrować go w czasie podanym w instrukcji

Czy kalibrowanie alkomatu wiąże się z wysokimi kosztami ?

Profesjonalni sprzedawcy alkomatów wysokiej jakości, tacy jak promiler.com zazwyczaj w cenie urządzenia oferują określoną ilość kalibracji lub bezpłatne kalibrowanie przez okres jednego roku. Żywotność alkomatu zależy od jego typu i przy prawidłowym użytkowaniu wynosi mniej więcej kilka lat. Koszt kalibracji to kilkadziesiąt złotych, które z pewnością warto wydać raz na kilka miesięcy aby poczuć się pewnie i bezpiecznie za kierownicą.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *