2018 rok to stulecie Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbywają się różne patriotyczne imprezy. Wczoraj w Końskich debatowano nad tym jak 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości uczcić na terenie Konecczyzny. Jednym z pomysłów jest stworzenie Escape Room’u.
REKLAMAW wydarzeniu uczestniczyły osoby zaangażowane w przeróżne środowiska Miasta i Gminy Końskie. Reprezentujący Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Wojciech Pasek zaprosił już na najbliższy piątek, na konferencję poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. –„Rozpoczynamy w najbliższy piątek jako PTTK. Jest kilka elementów związanych z Końskimi jeśli chodzi o niepodległość i osobę samego Piłsudskiego. Na przykład 29 kwietnia 1935 roku Rada Miejska w Końskich nadała Józefowi Piłsudskiego honorowe obywatelstwo miasta. Nie wiadomo czy zdążył on je przyjąć, bo w 12 maja 1935 roku już zmarł. Taka uchwała została podjęta i warto by było to jakoś zaznaczyć w tych naszych obchodach miejskich.” – mówił Wojciech Pasek.
PTTK w listopadzie zorganizuje w Końskich także Ogólnopolski Sejmik Opieki nad Zabytkami. Pojawić mają się wojewódzcy konserwatorzy zabytków i osoby związane z opieką nad zabytkami z całego kraju. Wszystkie imprezy turystyczne naszego PTTK-u mają mieć też charakter niepodległościowy.
REKLAMAW obchody stulecia Niepodległości czynnie chce włączyć się także klub KSSPR Końskie, który w tym roku świętuje 50-lecie piłki ręcznej na Konecczyźnie. –„Pierwszy dzień to będzie jakiś mecz ze znaną drużyną z Superligi, chociaż jeszcze dokładnie nie wiemy z którą, a w drugi dzień ma być piknik rodzinny powiązany z oglądaniem filmu o piłce ręcznej w Końskich. Na dzień dzisiejszy nie wiem jak powiążemy to z Rocznicą Odzyskania Niepodległości, ale na pewno będziemy o tym myśleć.” – stwierdził Piotr Bocheński, prezes KSSPR.
Podczas spotkania znany regionalista i opiekun pamięci historycznej Krzysztof Woźniak wspomniał o planach odsłonięcia dwóch tablic pamiątkowych. –„Pierwsza tablica dotyczy Leopolda Krizara „Czeremosza” najwyższego rangą oficera AK, który zginął na ziemi koneckiej. Tablica będzie odsłonięta w Starym Sokołowie i dobrze byłoby ustalić datę albo związaną z Koneckim Wrześniem albo z Odzyskaniem Niepodległości. […] Druga tablica dotyczy takiej zapomnianej tablicy. 5 i 10 września 1914 Końskie opanował oddział pod dowództwem Skotnickiego. Zrzucono popiersie Cara. Dotarłem do takich ustaleń, do notki prasowej z 1938 roku, gdzie jest mowa o tym, że społeczeństwo Końskich ufundowało tablicę informującą o tym wydarzeniu i tablica w miesiącu maju została wmurowana u stóp pomniczka Kościuszki na Skwerku. Był komitet honorowy i tak dalej. Sama tablica jeżeli została zamontowana i odsłonięta to zaginęła prawdopodobnie w czasie tych przeprowadzek pomniczka i działań wojennych. Myślę, że w stulecie odzyskania niepodległości warto wspomnieć o tym wydarzeniu, które zapoczątkowało wolność dla samych Końskich.” – tłumaczył Krzysztof Woźniak.
O jeszcze innej tablicy, którą warto by odsłonić wspomniał burmistrz Krzysztof Obratański. –„Nie wiem czy nie powinniśmy pomyśleć o tablicy, którą powinniśmy umieścić na jednym z budynków przy ulicy 16 Stycznia. Dlatego, że ta ulica ma nazwę, która zmodyfikowana została co do odniesienia się historycznego, czyli do Powołania Rządu Ignacego Paderewskiego. Warto by mieszkańcy wiedzieli dlaczego Rada Miejska nadała taką nazwę wtórnie. Powołanie rządu Ignacego Paderewskiego było aktem przełomowym w naszym procesie odzyskiwania niepodległości.” – informował burmistrz Obratański.
Kolejne pomysły na uczczenie 100 lecia Odzyskania Niepodległości w Końskich zaproponowali harcerze. Konecki Hufiec chce zorganizować we wrześniu wielki rajd otwarty choćby na uczniów wszystkich szkół. W planach harcerzy jest także zorganizowanie gry miejskiej oraz patriotycznego Escape Roomu. Szczególnie ciekawy wydaje się pomysł z Escape Room’em, który byłby pierwszym takim miejscem na Konecczyźnie. -„Stworzenie niepodległościowego Escape Roomu. Jest to dosyć modne ostatnio, młodzież bardzo chętnie bierze udział w Escape Roomach. Jest to dosyć proste do stworzenia, chwytliwe i daje pole do popisu dla organizatorów i młodzieży” – mówił podczas spotkania jeden z harcerzy.
Escape Room to najczęściej pomieszczenia, do którego trafiają gracze. Ich zadaniem jest rozwiązując różne zagadki wydostać się z pokoju. Inicjatywa bawiąc uczy, a ucząc bawi. Z kolei Beata Kij z Koneckiej Sekcji Karate zaproponowała by wielki doroczny turniej tego klubu był w 2018 roku robiony w specjalnej, niepodległościowej wersji.
2018 rok to nie tylko 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości Przez Polskę, ale i 270-lecie nadania praw miejskich Końskim. Władze miejskie chcą te dwie daty ze sobą wzajemnie powiązać. Kolejne spotkanie ma odbyć się w czwartek 18 stycznia o godzinie 13.00. Wtedy to ustalane będą szczegóły zaproponowanych ostatnio pomysłów. Kto jednak ma dodatkową propozycję odnośnie uczczenia 100 lecia niepodległości ten także może przyjść i ją przedstawić.