Proces uzyskania pozwolenia na budowę domu postrzegany jest często jako trudny i skomplikowany, mimo że zasady i warunki otrzymania takiego dokumentu są dość klarowne. Pogląd ten, może mieć jednak swoją przyczynę w długości całego postępowania, które jest czasochłonne i zwykle ciągnie się miesiącami. Aby zapewnić sobie sukces w postaci otrzymania pozwolenia na budowę i uniknąć maksymalnie dużej ilości stresu związanego ze składaniem wniosku, warto dobrze znać przebieg całego postępowania oraz swoje prawa i obowiązki.
REKLAMACzym jest pozwolenie na budowę domu?
Pozwolenie na budowę domu to decyzja administracyjna bezwzględnie wymagana podczas budowy lub wykonywania robót budowlanych takich jak rozbudowywanie, odbudowywanie czy przebudowa. Dlaczego proces otrzymania tego dokumentu jest tak czasochłonny? Ponieważ wymaga skompletowania obszernej dokumentacji oraz wszczęcia procesu administracyjnego.
REKLAMAKiedy nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę?
Czy istnieją sytuacje, w których można obejść wielomiesięczne formalności i kompletowanie wielu różnych dokumentów w celu otrzymania pozwolenia na budowę? Oczywiście. Takie pozwolenie nie będzie potrzebne jeśli planowana jest budowa m. in.:
- domu o powierzchni do 70 m
- 2
- ,
- garażu, wiaty, oranżerii, altany czy innego bydynku rekreacyjnego lub gospodarczego o maksymalnej powierzchni zabudowy wynoszącej 35 m
- 2
- .
6 kroków do rozpoczęcia legalnej budowy domu.
Aby rozpoczęcie i przebieg budowy domu odbywały się zgodnie z prawem, należy przed przystąpieniem do prac dopełnić wszystkich wymaganych formalności oraz złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentacją. Proces składa się zasadniczo z sześciu kroków formalno-prawnych.
1. Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy.
Jeśli działka, na której ma rozpocząć się budowa, znajduje się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, należy złożyć wniosek o MPZP do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli nie jest to obszar objęty planem, do tego samego organu należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
2. Mapa do celów projektowych.
Po MPZP lub WZ czas na mapę do celów projektowych (mapę sytuacyjno-wysokościową), którą sporządza uprawniony do tego geodeta.
3. Projekt architektoniczno-budowlany.
Trzeci krok to wybór projektu architektoniczno-budowlanego czyli głównego załącznika do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Projekt ten zawiera dokładne informacje techniczne dotyczące wszystkich parametrów planowanej inwestycji.
4. Adaptacja projektu budowlanego do działki.
Adaptacja projektu budowlanego jest obligatoryjna i usankcjonowana prawnie. Polega na dostosowaniu projektu do warunków terenu konkretnej działki. Wykonuje ją uprawniony architekt.
5. Warunki przyłączenia do sieci uzbrojenia terenu.
Kolejny krok to złożenie wniosków o wydanie warunków technicznych dostawy mediów, do poszczególnych dostawców energii czy wody.
6. Wniosek o pozwolenie na budowę.
Po dopełnieniu opisanych wcześniej formalności i skomplementowaniu wszystkich wymaganych załączników (3 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego, 3 egzemplarze oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Dokument składa się w Starostwie Powiatowym elektronicznie, pocztą tradycyjną lub osobiście.
Czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę to 65 dni od momentu otrzymania przez Urząd kompletnego i poprawnie wypełnionego wniosku. Decyzja jest ważna przez 3 lata od wydania. Nie oznacza to konieczności ukończenia budowy w tym czasie, a jedynie obowiązek rozpoczęcia jej. Materiały budowlane, ich wartość rośnie intensywnie. Warto w procesie uzyskiwania pozwolenia zacząć robić rzeczowe rozeznanie i szukanie dobrej firmy budowlanej z większym wyprzedzeniem.
artykuł sponsorowany