Na podłogówkę nadają się tylko takie posadzki, które nie zniszczą się pod wpływem temperatury i nie będą hamowały ciepła. Sprawdzą się zatem płytki ceramiczne i gresy.
REKLAMAInwestorzy coraz częściej decydują się na montaż ogrzewania podłogowego. Bardzo ważnym czynnikiem, decydującym o komforcie korzystania z tego typu rozwiązania, jest wybór materiału jakim zostanie wykończona podłoga. Ważne, by dobrze przewodził ciepło i był odporny na zmiany temperatury. Wykonanie posadzek z tych materiałów ma jeszcze dodatkowy plus – daje możliwość ułożenia cienkich kabli lub mat grzewczych w warstwie kleju mocującego posadzkę. Dzięki temu droga ciepła będzie krótsza niż wtedy, gdy jego źródło jest w podkładzie.
Trochę teorii – opór cieplny
Według europejskich norm na ogrzewaniu podłogowym możemy zastosować posadzkę i podkład o łącznym oporze cieplnym nie wyższym niż 0,15 (m2*K)/W. Jeżeli zaprojektowane ogrzewanie podłogowe ma moc 50 W/m2, opór cieplny na poziomie 0,1 (m2*K)/W powoduje, że musimy zasilić ogrzewanie wodą o temperaturze o 5oC wyższą, niż chcemy uzyskać na powierzchni podłogi. Wartość temperatury zasilania jest szczególnie istotna, gdy zdecydujemy się na ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła. Grubość i opór cieplny warstw powyżej instalacji ogrzewania podłogowego wpływa również na bezwładność cieplną systemu –podłoga o wyższej wartości oporu cieplnego będzie rozgrzewać się wolniej.
Najlepsze rozwiązanie – płytki gresowe lub ceramiczne
Na ogrzewanie podłogowe zaleca się układać gres lub terakotę. Są to materiały odporne na podwyższoną temperaturę oraz jej zmiany. Opór cieplny ceramiki i gresu jest bardzo niski. Centymetrowa warstwa terakoty charakteryzuje się oporem przewodzenia ciepła na poziomie 0,01 (m2*K)/W. Dodatkowo – klej do płytek również dobrze przewodzi ciepło. Przy zakupie zwróćmy jednak uwagę, czy producent pozwala na wykorzystanie go z instalacjami ogrzewania podłogowego – takie informacje uzyskacie Państwo w naszym salonie.
Podsumowując
Płytki ceramiczne i gresy to bardzo dobry przewodnik ciepła
Współczynnik przewodzenia ciepła dla płytek ceramicznych o grubości 13 mm wynosi 1,05 W/(m²·K), a opór cieplny (R) 0,012 m²·K/W. Dobrym rozwiązaniem jest m.in. zastosowanie gresu, który należy do materiałów o bardzo dobrych właściwościach technicznych, daje więc gwarancję trwałej posadzki przez wiele lat.
PANELE LAMINOWANE
Na ogrzewaniu podłogowym można układać panele laminowane, pod warunkiem, że ich producent umożliwia takie zastosowanie. Rury instalacji grzewczej muszą znajdować się na zalecanej przez producenta paneli głębokości, np. 3 cm pod powierzchnią posadzki. Wilgotność betonowej wylewki nie może przekraczać 1,5%, temperatura podłogi 18°C przed, w trakcie i dobę po montażu paneli. Jeśli zamierzamy zastosować inny podkład niż polecany przez producenta paneli należy sprawdzić, czy można go użyć z ogrzewaniem podłogowym. Przy panelach grubości 7 mm współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,056 m²·K/W. – prawie 5 krotnie gorzej niż gresy.
MATERIAŁY DREWNIANE
Choć posadzki drewniane nie są polecane na ogrzewane podłogi, można je na nich układać. Należy jednak wybierać tylko drewno o niskim współczynniku skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej, na przykład: dąb, merbau, iroko, doussie, tek. Nie należy układać materiałów drewnianych grubszych niż 1,5 cm, gdyż nie tylko za bardzo ograniczy to przekazywanie ciepła, ale też powstaną w nim większe szczeliny. Najlepszym rozwiązaniem są dobrej jakości deski dwu- i trójwarstwowe, których współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,18 W/(m²·K). – 15 krotnie gorzej niż gres.
MOC PROMOCJI ZAPRASZAMY
Płytka biała rektyfikowana, oktagony, szafki i umywalki – wszystko od ręki i w promocyjnych cenach.
artykuł sponsorowany
Kochani ,jeżeli nie jest wam obojętny wasz stan zdrowia oraz waszych bliskich, nie stosujcie w swoich domach żadnych materiałów syntetycznych na bazie żywić epoksydowych (większość paneli) emitują szkodliwe związki chemiczne przez cały czas użytkowania.Pamiętajcie że eternit też kiedyś był dopuszczony do stosowania w budownictwie.