Współcześnie na rynku pracy panuje duża rotacja pracowników. Sytuacja ta wynika ze zmiennego zapotrzebowania pracodawców na wykwalifikowanych fachowców.
REKLAMADlatego, jeśli dana osoba chce otrzymywać atrakcyjne oferty pracy, to powinna regularnie podnosić swoje kwalifikacje korzystając z różnego rodzaju kursów zawodowych. A jaki kurs warto wybrać, by odnieść sukces zawodowy?
REKLAMAKwalifikacja wstępna dla kierowców
Kwalifikacja wstępna to obowiązkowy kurs dla każdego kierowcy samochodu ciężarowego, który chce zatrudnić się w firmie transportowej, by przewozić rzeczy lub osoby. Ponadto szkolenie to jest obligatoryjne również dla kierowców autobusów. Kurs kwalifikacji wstępnej powinien trwać 280 godzin i obejmować część teoretyczną oraz praktyczną. Podczas szkolenia uczestnik musi zdobyć wiedzę z zakresu:
- przepisów regulujących przewóz drogowy
- przepisów regulujących czas pracy kierowcy
- zasad prawidłowego załadunku i rozładunku towaru
- podstawowej budowy pojazdu ciężarowego i zasad jego eksploatacji
- obsługi tachografu
- udzielania pierwszej pomocy
Po zakończonym kursie uczestnik może przystąpić do egzaminu i dopiero po jego zdaniu otrzyma stosowny dokument poświadczający nabytą wiedzę i umiejętności. Warto pamiętać również, że kwalifikacja wstępna powinna być odnowiona przed upływem 5 lat od uzyskania uprawnień, a w tym celu należy odbyć szkolenie okresowe.
Kiedy warto zrobić kwalifikację wstępną uzupełniającą?
Jeśli kierowca zawodowy chce znaleźć lepiej płatną pracę, to może rozważyć zapisanie się na kwalifikację wstępną uzupełniającą. Jest to kurs skierowany do osób, które ukończyły już kwalifikację wstępną na przewóz rzeczy i teraz chcą również zdobyć uprawnienia na przewóz osób. Przy czym, aby przystąpić do takiego szkolenia trzeba mieć ukończone 23 lata. Jeśli jednak kierowca posiada już kwalifikację wstępną na przewóz osób oraz ukończył 21 lat i chciałby dodatkowo zajmować się przewozem rzeczy, to kwalifikacja wstępna uzupełniająca również mu to umożliwi. Co istotne zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami do takiego szkolenia mogą przystąpić jedynie osoby posiadające profil kierowcy zawodowego, czyli dokument, który wydaje się na podstawie badania lekarskiego i psychologicznego.
Dodatkowo kierowcy zawodowi mogą rozważyć także zapisanie się na kurs ADR, który pozwoli zdobyć uprawnienia na przewóz materiałów niebezpiecznych. Ważne, by wybrane szkolenie zostało przeprowadzone przez specjalistów, którzy będą umieli szybko i efektywnie przekazać swoją wiedzę, ponieważ wówczas zdanie egzaminu końcowego będzie jedynie formalnością.
artykuł sponsorowany