REKLAMA

Kierunki: Technik Agrobiznesu, Technik Architektury Krajobrazu [wideo, zdjęcia]

Tylko w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 znajdziemy kierunki kształcenia tak bliskie naturze – Technik Agrobiznesu i Technik Architektury Krajobrazu. 

REKLAMA

Klasa o profilu Technik Architektury Krajobrazu ma dodane również elementy florystyki. Widać to doskonale na naszym wideo ukazującym drzewko tuż przed pracą uczniów i zaraz po niej. Do roślin odnosi się też pierwszy egzamin, który muszą zdać przyszli architekci krajobrazu. – „Pierwsza kwalifikacja to zdobycie wykształcenia w kierunku pielęgnacji i urządzania obiektów roślinnych. Uczymy się rozpoznawać rośliny, znamy ich charakterystykę, wymagania, zastosowanie, czyli wszystko co dotyczy roślin. Druga kwalifikacja to budowa i konserwacja obiektów małej architektury krajobrazu, czyli uczymy się budować altanki, pergole, oczka wodne i również nawierzchnie. ” – opowiedziały nam Paulina Niewęgłowska i Ewelina Niewęgłowska kształcące się w klasie Technik Architektury Krajobrazu.

Co robią uczniowie klasy TAK? Poza realizacją standardowego programu szkoły średniej oczywiście odbywają praktyki. Raz w tygodniu w szkole, np. pielęgnując okoliczną zieleń. W tym celu używają specjalistycznych urządzeń, takich jak prezentowany nam aerator – jego zadaniem jest napowietrzanie trawy i oddzielanie martwych od żywych źdźbeł. Przez cykl kształcenia uczniowie tej klasy muszą odbyć także miesięczne praktyki u pracodawcy.  – „Ja akurat odbywałam praktyki na Pile w firmie Ogród Artura. Bardzo dobrze to wspominam, doskonale mi się pracowało.” – opowiada Ewelina Niewęgłowska, z klasy Technik Architektury Krajobrazu.

REKLAMA
Kobiety na traktorach - tylko w Mechaniku!

Kobiety na traktorach – tylko w Mechaniku!

A co po zakończeniu kształcenia w tej klasie? Możliwości jest sporo. Jedną z ciekawszych jest wybór studiów architektonicznych. Wielu absolwentów Mechanika po klasie o profilu Architektura Krajobrazu podjęło studia na standardowej Architekturze. – „Kiedy już wyjdę z tej szkoły to planuje kontynuować naukę na studiach, na kierunku architektury. Jeśli ktoś by nie chciał iść na studia to może założyć jakąś firmę projektowania ogrodów, szkółkę roślin albo pracować w sklepach ogrodniczych i zajmujących się materiałami ogrodniczymi.” – mówił nam Patryk Wyderski z I klasy TAK.

Drugi kierunek prowadzony w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, który jest bliski natury to Technik Agrobiznesu. Co robić po ukończeniu takiej klasy? W ostatnich latach najpopularniejszym zajęciem dla jej absolwentów było staranie się o dotacje unijne dla rolników. „Wnioski o dofinansowanie na traktor możemy, na założenie firmy możemy, na co się chce tak naprawdę. Możemy po tym pracować w różnych przedsiębiorstwach, w gminie. Jedna część jest taka, że prowadzimy papierkową robotę, a druga to nauka jazdy ciągnikiem, prowadzenie przedsiębiorstwa.”   – tłumaczy nam Paulina Bielat z IV klasy Technik Agrobiznesu.

Praktyki Agrobiznes odrabia w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, a tam uczniowie poznają obsługę biurową związaną z rolnictwem, ale i zajmują się prostymi pracami polowymi, np. próbują jeździć ciągnikami. Czyli zajmują się dokładnie tym czego uczą się podczas zajęć.  – „Technik Agrobiznes dzieli się na dwie kwalifikacje. Pierwsza to jest prowadzenie produkcji rolniczej, a druga to prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie.” – mówi Marta Wójcik, IV klasa Technik Agrobiznesu.

Kto zatem chciałby być bliżej ziemi i swoją przyszłość związać z przyrodą, środowiskiem, czy rolnictwem powinien mocno rozważyć naukę na przedstawianych dziś kierunkach w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich.

O zieleń w pobliżu szkoły młodzież dba podczas praktyk.

O zieleń w pobliżu szkoły młodzież dba podczas praktyk.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *